Periskop: Británie? Ta podle Kremlu nikoho nezajímá

Zahraničí Michal Žák Kateřina Vítková Zahraničí, Michal Žák, Kateřina Vítková
6. 9. 2013 16:40
Pátek 6. září: Zprávy ze světa v rychlém přehledu
Foto: Aktuálně.cz

"Malý ostrov"

Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina, způsobil pořádný rozruch. Zapříčinila to jeho údajná slova na adresu Velké Británie, která jen tak mezi řečí pronesl po setkání svého šéfa s ministerským předsedou Davidem Cameronem.

Británie je podle něj "malý ostrov". "Nikdo jim nevěnuje sebemenší pozornost," pustil si podle zpravodaje BBC pusu na špacír.

Peskov popřel, že by něco podobného vůbec řekl. "Nevím, kdo je zdrojem toho tvrzení," uvedl. "S realitou to nemá nic společného," dodal Peskov. Cameron podle serveru The Huffington Post odmítl, že by ho na summitu G20 někdo urazil.

Snowdena nechtějí

Barack Obama nepožádal o vydání Edwarda Snowdena. Po pátečním setkání to uvedl ruský prezident Vladimir Putin. Snowden v Rusku získal dočasný azyl.

Putin dodal, že vydání by ani nebylo možné, protože Snowden „nespáchal zločin na našem území", citovala hlavu státu agentura Reuters.

O existenci boha

Třiatřicetiletý Američan Douglas Yim byl shledán vinným z vraždy svého přítele, kterého zastřelil během hádky o existenci boha. Muži z kalifornského Oaklandu hrozí až 126 let vězení.

Věřící Yim zabil o osm let mladšího ateistu Dzuy Duhn Phana v dubnu roku 2011 po noci, kdy spolu popíjeli alkohol, kouřili marihuanu a užívali kokain.

Phan údajně provokoval svého přítele a navážel se do jeho víry v boha. Ptal se ho například, kde bůh byl, když ve hře zrovna prohrál. Později v noci Phan zmínil i úmrtí Yimova otce na mrtvici, což druhého muže natolik rozzlobilo, že svého přítele šestkrát střelil.

Od Fukušimy ani rybku

Jižní Korea zakázala dovoz ryb z japonských vod kolem poškozené jaderné elektrárny Fukušima. Podle Reuters tím způsobila další šrám na důvěryhodnosti Tokia, které usiluje o to stát se hostitelem letních olympijských her v roce 2020.

Zákaz Korea vydala kvůli obavě z možné kontaminace. Rozhodnutí vstupuje v platnost v pondělí a dotkne se i některých z největších rybářských oblastí v regionu.

Soud radí EU, ať zruší sankce

Tribunál Evropské unie rozhodl, že EU by měla odvolat sankce, které uvalila na sedm íránských společností kvůli kontroverznímu jadernému programu Teheránu. Proti rozhodnutí je možné se odvolat, uvedl Reuters.

Evropský soud podobně rozhodl už začátkem roku v případu sankcí uvalených na dvojici největších íránských bank. Tribunál je součástí Soudního dvora EU. Unie podle něj neprokázala, že se příslušné firmy v jaderném programu angažují.

"Za prezidenta!"

Poslanci v africkém státě Keňa odsouhlasili návrh, že země odstoupí od Mezinárodního trestního soudu v Haagu, který se odvážil obžalovat keňského prezidenta Uhurua Kenyattu a jeho zástupce ze zločinů proti lidskosti.

Příslušný návrh zákona by se měl na stole objevit během příštích třiceti dní. Opoziční poslanci hlasovat odmítli, uvedla BBC. Prezident i jeho zástupce obvinění popřeli. Soud uvedl, že případ nezastaví ani po případném odchodu země.

Obvinění se vztahují na události z roku 2007, kdy po zpochybňovaných volbách vypukly násilnosti, během nichž zemřelo přes 1000 lidí. Kenyattu čeká soud v listopadu, jeho zástupce už během září.

Slovák do čela OSN?

Ačkoliv se nový šéf OSN bude volit až za tři roky, o nástupci Jihokorejce Pan Ki-muna už se v kuloárech hovoří.

Deník SME napsal, že by se o něj rád ucházel současný slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák. Své ambice údajně již několikrát zmínil během neoficiálních rozhovorů se zahraničními diplomaty i slovenskými politiky. První spekulace se ostatně objevily už v dubnu.

Bitky v ulicích

Zásahová jednotka policie zatýká jednoho z demonstrujících studentů v Santiagu de Chile.
Zásahová jednotka policie zatýká jednoho z demonstrujících studentů v Santiagu de Chile. | Foto: Reuters

Do ulic chilské metropole vyrazily desetitisíce studentů. Požadují reformu vzdělávacího systému, který je pozůstatkem režimu diktátora Augusta Pinocheta. Chtějí například bezplatné vzdělání.

Z původně poklidného protestu se ale stala bitka s policií. Za mřížemi skončilo 214 lidí, v péči lékařů 34 policistů.

Po "nevinen" přišel rozvod

S Američanem Georgem Zimmermanem, který loni jako velitel místní dobrovolné hlídky zastřelil neozbrojeného černošského mladíka Trayvona Martina, se podle agentury Reuters rozvádí manželka.

Shellie Zimmermanová, která podle své advokátky požádala o rozvod, již dříve řekla, že soudní proces s jejím mužem narušil jejich vztah. Zimmerman, jehož čin vyvolal vlnu rasových protestů, byl v červenci překvapivě zproštěn všech obvinění.

 

Právě se děje

Další zprávy