Periskop: Radnice Soči řekla, kde se může demonstrovat

Kateřina Vítková Michal Žák Zahraničí Kateřina Vítková, Michal Žák, Zahraničí
Aktualizováno 10. 1. 2014 14:48
Pátek 10. ledna: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

Olympijské demonstrace

Radnice olympijského Soči vyčlenila pro demonstranty a politické aktivisty místo určené k veřejným protestům. Oznámil to ruský vicepremiér Dmitrij Kozak.

Moskva původně pořádání podobných akcí během únorové olympiády zakázala, po výhradách ruských aktivistů a mezinárodních organizací ale minulý týden zákaz odvolala.  

Místo leží v parku půl cesty mezi centrem Soči a hlavními olympijskými sportovišti. Schválil je prý osobně i ruský ombudsman Vladimir Lukin, jeden z kritiků původního zákazu.

Pokračování za dva týdny

Radovan Krejčíř se nemůže odvolat proti zamítnutí žádosti o propuštění na kauci. Rozhodl o tom vrchní soud v jihoafrickém Johannesburgu.

O žádosti Krejčířových advokátů rozhodovala stejná soudkyně, jež ve čtvrtek potvrdila prosincové rozhodnutí soudu nižší instance.

Foto: ČTK

Ten propuštění na kauci zamítl kvůli obavám, že Čech - obviněný z pokusu o vraždu a z únosu - uteče, případně bude ovlivňovat svědky.

Soud bude pokračovat 24. ledna.

Co udělá Bílý dům?

Americký prezident Barack Obama je pod stále větším tlakem, aby "udělal pořádek" v tajné službě NSA.

Jak informovaly deníky The Guardian či The New York Times, očekává se, že v nadcházejících dnech navrhne změny, jak upravit činnost agentury, která neblaze proslula rozsáhlým špiclováním lidí po celé planetě.

Co přesně prezident navrhne, není známo, nicméně v posledních dnech o tom jednal se zástupci jak demokratů, tak republikánů.

Vražda kvůli výkalům

Šestasedmdesátiletému Chungu Kimovi hrozí doživotní žalář.

Soud v americkém Dallasu ho totiž uznal vinným, že loni 4. února zastřelil své dva sousedy - Michelle Jacksonovou a jejího partnera Jamieho Stafforda.

Důvod? Domácí mazlíček. Pár totiž svého psa venčil na balkónu, načež moč a výkaly splachovali o patro níž, právě ke Kimovi. Ten se bránil, že střílel v sebeobraně. Soud mu neuvěřil.

Referendum o Rusku

Před necelými šesti lety vyhlásila Jižní Osetie nezávislost. To vše po krátké válce mezi Gruzií a Ruskem.

Nyní podle agentury RIA Novosti místní politici uvažují, že ještě letos uspořádají referendum o spojení se Severní Osetií. Ta je přitom součástí Ruské federace.

Smrt pod slunečníkem

Tři mrtvé si vyžádal úder blesku na pláži v argentinském letovisku Villa Gesell. Dalších patnáct lidí bylo zraněno, přičemž dva skončili ve vážném stavu v nemocnici.

Blesk udeřil ve chvíli, kdy se pod slunečníkem schovávali před bouřkou.

100 000 očkování

Zdravotnické úřady v Libérii zahájily kampaň, v jejímž rámci má být proti zápalu plic očkováno asi 100 000 dětí. Podle zástupce Dětského fondu OSN (UNICEF) Sheldona Yetta by se takto dalo loni zabránit 7000 případům úmrtí, informovala agentura AP.

Pneumonie je v této západoafrické zemi třetí nejčastější příčinou úmrtí dětí po malárii a průjmu, upozornil Yett.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy