Periskop: Radnice Soči řekla, kde se může demonstrovat

Kateřina Vítková Michal Žák Zahraničí Kateřina Vítková, Michal Žák, Zahraničí
Aktualizováno 10. 1. 2014 14:48
Pátek 10. ledna: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

Olympijské demonstrace

Radnice olympijského Soči vyčlenila pro demonstranty a politické aktivisty místo určené k veřejným protestům. Oznámil to ruský vicepremiér Dmitrij Kozak.

Moskva původně pořádání podobných akcí během únorové olympiády zakázala, po výhradách ruských aktivistů a mezinárodních organizací ale minulý týden zákaz odvolala.  

Místo leží v parku půl cesty mezi centrem Soči a hlavními olympijskými sportovišti. Schválil je prý osobně i ruský ombudsman Vladimir Lukin, jeden z kritiků původního zákazu.

Pokračování za dva týdny

Radovan Krejčíř se nemůže odvolat proti zamítnutí žádosti o propuštění na kauci. Rozhodl o tom vrchní soud v jihoafrickém Johannesburgu.

O žádosti Krejčířových advokátů rozhodovala stejná soudkyně, jež ve čtvrtek potvrdila prosincové rozhodnutí soudu nižší instance.

Foto: ČTK

Ten propuštění na kauci zamítl kvůli obavám, že Čech - obviněný z pokusu o vraždu a z únosu - uteče, případně bude ovlivňovat svědky.

Soud bude pokračovat 24. ledna.

Co udělá Bílý dům?

Americký prezident Barack Obama je pod stále větším tlakem, aby "udělal pořádek" v tajné službě NSA.

Jak informovaly deníky The Guardian či The New York Times, očekává se, že v nadcházejících dnech navrhne změny, jak upravit činnost agentury, která neblaze proslula rozsáhlým špiclováním lidí po celé planetě.

Co přesně prezident navrhne, není známo, nicméně v posledních dnech o tom jednal se zástupci jak demokratů, tak republikánů.

Vražda kvůli výkalům

Šestasedmdesátiletému Chungu Kimovi hrozí doživotní žalář.

Soud v americkém Dallasu ho totiž uznal vinným, že loni 4. února zastřelil své dva sousedy - Michelle Jacksonovou a jejího partnera Jamieho Stafforda.

Důvod? Domácí mazlíček. Pár totiž svého psa venčil na balkónu, načež moč a výkaly splachovali o patro níž, právě ke Kimovi. Ten se bránil, že střílel v sebeobraně. Soud mu neuvěřil.

Referendum o Rusku

Před necelými šesti lety vyhlásila Jižní Osetie nezávislost. To vše po krátké válce mezi Gruzií a Ruskem.

Nyní podle agentury RIA Novosti místní politici uvažují, že ještě letos uspořádají referendum o spojení se Severní Osetií. Ta je přitom součástí Ruské federace.

Smrt pod slunečníkem

Tři mrtvé si vyžádal úder blesku na pláži v argentinském letovisku Villa Gesell. Dalších patnáct lidí bylo zraněno, přičemž dva skončili ve vážném stavu v nemocnici.

Blesk udeřil ve chvíli, kdy se pod slunečníkem schovávali před bouřkou.

100 000 očkování

Zdravotnické úřady v Libérii zahájily kampaň, v jejímž rámci má být proti zápalu plic očkováno asi 100 000 dětí. Podle zástupce Dětského fondu OSN (UNICEF) Sheldona Yetta by se takto dalo loni zabránit 7000 případům úmrtí, informovala agentura AP.

Pneumonie je v této západoafrické zemi třetí nejčastější příčinou úmrtí dětí po malárii a průjmu, upozornil Yett.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Na místě kromě hasičů zasahovali také policisté a záchranáři. "Zraněný byl ošetřen. Jeho zdravotní stav nevyžadoval převoz do zdravotnického zařízení, takže byl ponechán na místě," řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy