Periskop: Nezapomeneme. Před 69 lety osvobodili Osvětim

Zahraničí Michal Žák Kateřina Vítková Zahraničí, Michal Žák, Kateřina Vítková
Aktualizováno 27. 1. 2014 16:44
Pondělí 27. ledna: Zprávy ze světa v rychlém přehledu
Foto: Aktuálně.cz

"Encyklopedie plýtvání" v Soči

Známý ruský protikorupční aktivista Alexej Navalnyj zveřejnil na webu interaktivní mapu korupčních praktik, které údajně ovládly budování olympijských sportovišť, komunikací a hotelových kapacit v jihoruském Soči.

Mapa nazvaná "Encyklopedie plýtvání - cena olympiády" má být protiváhou oficiálních statistik, které podle autorů mapy přiznávají jen sedminu skutečných nákladů.

"Už nás nebaví sledovat, jak se žongluje s ciframi," napsal Navalnyj v komentáři k webové mapě. Poukázal na tvrzení viceprezidenta Dmitrije Kozaka, podle něhož přišla Rusko olympiáda na 214 miliard rublů (124 miliard korun). Navalnyj uvádí, že skutečné náklady dosáhly částky 1,5 bilionu rublů (870 miliard korun).

Svět si připomíná válečná zvěrstva

Svět si připomíná miliony obětí zvěrstev nacistického Německa.

Do bývalého koncentračního tábora Osvětim se při příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu vrátili i někteří z těch, kteří hrůzy války přežili.

Od osvobození Osvětimi uplynulo 69 let, a tak se na pietní ceremoniál do Polska vydala mezi jinými i delegace poslanců izraelského parlamentu.

Z generála maršálem

Sesadil zvoleného prezidenta Mursího, dosadil prezidenta prozatímního a očekává se, že po volbách bude sám prezidentem.

Egyptský ministr obrany Abdal Fattáh Sísí byl v pondělí povýšen na maršála, což je nejvyšší vojenská hodnost.

Jmenoval ho jím Adlí Mansúr, jenž se stal hlavou státu poté, co Sísím vedená armáda loni v červenci svrhla Muhammada Mursího a zahájila tažení proti jeho Muslimskému bratrstvu.

V Polsku zabíjel mráz

Zima dorazila o víkendu nejen do Česka, ale i sousedního Polska.

Silné mrazy si tam za posledních 48 hodin vyžádaly 17 mrtvých, od začátku roku je pak počet obětí počasí dvojnásobný.

Raný Evropan

Genetika dokáže osvětlit mnohé věci. Například to, jak mohl vypadat Evropan v době před sedmi tisíci lety. A možná se budete divit.

Vědcům se podařilo získat DNA ze zubů mužské kostry nalezené v horách na severozápadě Španělska. Na jeho základě zjistili, že Evropan byl geneticky nejbližší obyvatelům Skandinávie. Zatímco měl ale "lovec-sběrač" modré oči, jeho vlasy byly hnědé nebo černé a měl tmavou kůži, uvedl server BBC.

Mnozí vědci se přitom domnívali, že tehdejší obyvatelé měli pleť světlou. Závěry studie týmu z Institutu evoluční biologie v Barceloně publikoval časopis Nature.

Smrt Marlboro Mana

Jedna z tváří rozšířené značky cigaret, bývalý Marlboro Man Eric Lawson, zemřel začátkem roku na nemoc související s kouřením. Desátého ledna mu ve věku 72 let selhalo dýchání v důsledku chronické plicní choroby.

Herec, který sám kouřil od 14 let, se na plakátech proslulé tabákové značky objevoval mezi lety 1978 a 1981. Zahrál si například v několika televizních seriálech, později dokonce i v protikuřácké reklamě.

Lawson není jediným Marlboro Manem, který zemřel na nemoc spojovanou s kouřením. Dalšími byli například David Millar nebo David McLean, napsala AP.

Hra s granátem

Šest dětí ze stejné rodiny zahynulo a jedno utrpělo zranění, když si v neděli na severozápadě Pákistánu hrály s ručním granátem. Dětem bylo od pěti do 12 let a byla mezi nimi jedna dívka a pět chlapců. Granát našly "někde poblíž" svého domu v Hangu, řekl AFP místní policista.

Dívka a tři z chlapců byli sourozenci, další dva byli jejich bratranci. Jejich rodiny se do Hangu přestěhovaly ze sousedního okrsku, aby unikly útokům ozbrojenců hnutí Taliban.

250 zatčených

Foto: Reuters

Kolem 250 zatčených osob a 19 zraněných policistů si vyžádala v neděli večer v Paříži demonstrace. Tisíce účastníků na ní požadovaly demisi francouzského levicového prezidenta Francoise Hollanda.

Protestu přívrženců pravice a krajní pravice se podle policie zúčastnilo na 17 000 lidí, podle organizátorů kolem 120 000 osob, uvedla agentura AFP.

Oběť krokodýla

Australští policisté pátrají po zmizelém dvanáctiletém chlapci, kterého pod vodu stáhl a patrně zabil slanovodní krokodýl. Během akce už zabili dvě zvířata, ani jedno z nich ale podle místních rangerů nejspíš útočníkem nebylo, uvedl server BBC.

Chlapec si v neděli odpoledne šel zaplavat s kamarády v Národním parku Kakadu v australském Severním území. Další chlapec utrpěl zranění na ruce, když se snažil útočícího krokodýla zahnat.

Úřady vydaly pátračům příkaz zastřelit každého krokodýla delšího než tři metry.

Kuba zatýká disidenty

Kubánské úřady zatkly v posledních dnech více než sto disidentů. Stalo se tak krátce před nadcházejícím summitem Společenství latinskoamerických a karibských států (CELAC) v Havaně.

S odvoláním na představitele kubánských opozičních hnutí to uvedla agentura AFP.

Kubánský komunistický režim se prý snaží zabránit známým disidentům v účasti na opozičním shromáždění, které se má konat souběžně se summitem 33 členských států CELAC.

Epidemie na výletní lodi

Při okružní plavbě Karibským mořem onemocnělo na velké výletní lodi Explorer of the Seas více než 300 cestujících a členů posádky.

Podle amerických Středisek pro kontrolu nemocí (CDC) mnozí zvracejí a mají průjem, informovala agentura Reuters.

Na palubě Explorer of the Seas je 3050 pasažérů a 1165 členů posádky. Do Karibského moře vyplula z New Jersey 21. ledna.

 

Právě se děje

Další zprávy