* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.
Klaun a blázen z Pchjongjangu
Arizonský senátor John McCain je sice politik, ovšem jakožto bývalý voják a veterán války ve Vietnamu nechodí pro ostré slovo zrovna daleko.
To, co nejednou ukázal během kampaně před prezidentskými volbami v roce 2008, potvrdil i nyní. Uznávaný republikánský zákonodárce totiž ve čtvrtek na stanici FOX News hodnotil současné napětí na Korejském poloostrově a mladého vůdce KLDR Kim Čong-una.
"Ten chlapík je klaun. Je to blázen, stejně jako jeho otec (Čong-il) a děda (Ir-Sen). Ale mají jaderné zbradě, mají střely. Někde v jeskyních je artilerie, kterou mohou odpálit dřív, než jim ji vezmeme," zhodnotil aktuální stav, kdy stalinistický režim hrozí jak Jižní Koreji, tak USA. A podle tajných služeb připravuje raketový test.
Podle něj nakonec v krizi sehraje ústřední roli Peking. "Klíčem je Čína. Číňané mohou kontrolovat, co Severokorejci dělají," dodal.
Prchli před radikály, jejich děti ohrožuje podvýživa
"Stav uprchlíků v táboře se zhoršuje," hodnotí situaci v mauritánské Mbeře krizový koordinátor Lékařů bez hranic Henry Gray. "Přitom by to mělo být místo, kde se jim dostane podpory, včetně správně sestavených přídělů potravin od humanitárních organizací."
Reaguje tak na situaci, kdy v tamním uprchlickém táboře přibývá podvyživených dětí. Právě zde pobývá na 70 tisíc Malijců, kteří z rodné země prchli v posledních měsících kvůli radikálním islamistům.
Zatím nic nedostal, už chce víc
Záchranný úvěr ve výši deset miliard eur údajně nebude zadluženému Kypru stačit. Prezident Nikos Anastasiadis proto oznámil, že hodlá představitele Evropské unie požádat o další peníze. A nepůjde o pár drobných, ale rovnou o miliardy eur.
Kypr původně počítal, že mu na záchranu před bankrotem postačí 17,5 miliardy eur. Deset miliard přislíbily EU a MMF, zbytek si měla země obstarat sama, a to například zabavením části vkladů v bankách.
Nyní ovšem Nikósie informovala, že původní odhady byly špatné a na záchranu bude potřeba až 23 miliard eur. Lucemburský ministr financí Luc Frieden už do Středozemního moře vzkázal, že více nedostane. Uvidíme.
"Lambo" v policejních barvách
Dubaj si na své konto připsala další prvenství. Nejenže má nejvyšší budovu na světě či největší nákupní středisko, nyní její policie disponuje jedním z nejdražších a nejextravagantnějších aut.
Na svém twitterovém účtu ochránci pořádku oznámili, že se vozový park rozšířil o italské supersportovní auto Lamborghini Aventador. To přijde na v přepočtu více než šest milionů korun. Silniční piráti by se tak měli mít na pozoru.
Nutno podotknout, že luxusní vozy má ve své výbavě například i policie v Itálii. Koncem roku 2009 ovšem o jedno Gallardo (s maximální rychlostí až 320 km/h, výbavou pro rychlou pomoc, lednici na převoz dárcovských orgánů a fotovýbavu ve vysokém rozlišení) přišla. Tehdy ho na vrakoviště poslal řidič podstatně levnějšího Seatu Ibiza.
Maggie nedá spát pařížským radním
Margaret Thatcherová vyvolává kontroverze i po své smrti, a to nejen ve Velké Británii, jejíž vládu 11 let vedla.
K politické bitvě se podle listu Le Figaro schyluje i v Paříži. Jablkem sváru se stal opoziční návrh, aby byla po někdejší britské premiérce pojmenována ulice. "Převzala zemi, která byla v troskách, a vrátila ji na cestu prosperity," uvedl radní za pravicovou stranu UMP Jérôme Dubus s tím, že by se všichni měli povznést nad "politický rozměr zesnulé ženy" a vzdát hold historické osobnosti.
Tím ovšem proti sobě poštval levici. "Thatcherová je symbolem liberalismu, přehnané privatizace. Je příkladem toho, co se nemá dělat, a přispěla k problémům současné Evropy," čílil se například radní Ian Brossat. A chce předložit vlastní návrh, aby se jedna z ulic pojmenovala po irském poslanci Bobbym Sandsovi, separatistovi, který zemřel za vlády Thatcherové po 66 dnech hladovky.
Nic nepodnikáme, zní z Pekingu
Čína je dlouhé roky považována za nejbližšího spojence jinak izolované Severní Koreje. Vývoj posledních týdnů, kdy Kim Čong-un vyhrožuje útokem snad všem, však zneklidňuje i její vůdce. Není tak překvapením, že se objevily informace, že k hranici s KLDR přesunují vojenské posily.
Peking ovšem něco takového ostře odmítl. "Tyto zprávy nejsou pravdivé," citovala agentura Nová Čína nejmenovaného činitele ministerstva obrany. "Čína bedlivě sleduje vývoj nynější situace na Korejském poloostrově a vždy se cítila zavázána ochranou míru a stability," dodal.
Nobel za dva miliony, dopis za šest
Půl století stará Nobelova cena přijde na více než dva miliony dolarů. Tolik alespoň vysázel po vítězné dražbě na stůl nový majitel ocenění, které v roce 1962 dostal britský genetik Francis Crick. Vyvolávací cena přitom byla čtvrtinová.
Že jdou Crickovy věci "na dračku", ostatně už ve středu dokázala jiná aukce, kde byl vydražen dopis, v němž vědec objev oznamoval svému synovi. Sedmistranná listina s popisem kopírovacího mechanismu, díky němuž "život pochází ze života", se prodala za šest milionů dolarů.