Lékaři: Uprchlíci z Mali žijí v děsivých podmínkách

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
12. 4. 2013 11:53
V táboře Mbera v Mauritánii se například o jednu toaletu dělí 3000 lidí
Foto: Nyani Quarmyne

Nuakšott - Spojenecká vojenská ofenziva proti islamistickým radikálům na severu Mali úspěšně pokračuje.

Dokonce tak, že Francie začala pomalu stahovat první ze zhruba 4000 mužů, kteří v zemi posledního čtvrt roku bojovali.

Ve velmi neutěšené situaci se ale nacházejí desetitisíce maliských uprchlíků, které boje vyhnaly do sousedních zemí.

3000 lidí na toaletu

Nejnovější zpráva "Stranded in desert" (Uvězněni v poušti), kterou zveřejnila mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF), se zaměřila na tábor Mbera v sousední Mauritánii, kam se uchýlilo na 70 tisíc lidí. A podmínky jsou podle ní často děsivé.

Běženci mají málo vody, jíž se jim v 50stupňových vedrech dostává jen 11 litrů denně, o jednu toaletu se jich musí dělit zhruba 3000. Nově příchozím se nedostává materiálu na stavbu přístřešku, takže mnohdy nemají kam na noc složit hlavu.

Výrazně rovněž narostl počet vážně podvyživených dětí, byť do tábora přišly v dobrém stavu. Přibylo i nemocných. "Počet prohlídek na klinice Lékařů bez hranic v táboře Mbera vzrostl z 1500 na 2500 týdně," vypočítává zpráva.

Podle ČTK prchlo ze státu na severozápadě Afriky na 100 tisíc lidí, převážně kočovných Tuarégů či Arabů. Domovy údajně opouštěli často preventivně, a to ze strachu, že budou spojováni s islamisty nebo separatisty.

Malijci žijí v neutěšených podmínkách, varují Lékaři bez hranic .
Malijci žijí v neutěšených podmínkách, varují Lékaři bez hranic . | Foto: Nyani Quarmyne

Boje u hranic

Napětí v zemi eskalovalo loni, kdy radikálové obsadili sever Mali a začali postupovat na jih k metropoli Bamaku, Francie proto v lednu přistoupila k intervenci, které se účastnily i některé další státy.

Hladký postup se ale zkomplikoval v posledních týdnech, kdy se islamisté pokoušejí dobýt ztracené pozice. Dodnes se tak bojuje u hranice s Alžírskem, početné oddíly Francouzů jsou kolem měst Timbuktu a Gao.

Po jejich stažení by měly s výcvikem maliské armády pomoci evropské státy. Česko do země v březnu poslalo přes 30 lidí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy