Periskop: Exprezident Bush nejen maluje, ale umí i číst

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
15. 4. 2013 17:04
Pondělí 15. dubna: Zprávy ze světa vážné i nevážné v rychlém přehledu

* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Nenáviděný Bush promluvil

Foto: Aktuálně.cz

Někdejší americký prezident George W. Bush se - například ve srovnání s Billem Clintonem - takřka vůbec neobjevuje na veřejnosti. Naposledy o něm bylo slyšet v půli března, kdy svět obletěla zpráva, že se začal věnovat koníčkům, v prvé řadě malování.

O to vděčnějším tématem k diskusím tak bývá každé interview, které poskytne. To zatím poslední poskytl nedělnímu vydání Dallas Morning News, a to při příležitosti blížícího se otevření dallaského Prezidentského centra George W. Bushe (George W. Bush Presidential Center), kde zájemci najdou nejen think-thank, ale i tradiční prezidentskou knihovnu.

Řeč došla samozřejmě i na malování, což podle jeho slov mnohé překvapuje. "Samozřejmě že některé lidi překvapuje i to, že umím číst," zavtipkoval.

Svržený faraon zůstane za mřížemi

Foto: Aktuálně.cz

Husní Mubarak strávil ve vazbě poslední dva roky, což je podle egyptských zákonů maximální možná doba, přesto se z vězení nepodívá. Soud sice někdejšího prezidenta nařídil podmínečně propustit v kauze podílu na smrti protivládních demonstrantů v roce 2011, ovšem kvůli podílu na údajné korupci zůstává v preventivní vazbě.

Dlouholetý vládce nad Egyptem byl už loni odsouzen k doživotí za podíl na smrti 800 demonstrantů, proces byl ale v sobotu obnoven. Soudce hned na jeho začátku odstoupil a vrátil vše odvolacímu soudu k výběru nového tribunálu.

Egyptský exprezident Husní Hubarak poslouchá verdikt, na jehož základě byl sice podmínečně propuštěn z vazby, kvůli jinému obvinění ale za mřížemi zůstane. Foto z 15. dubna 2013.
Egyptský exprezident Husní Hubarak poslouchá verdikt, na jehož základě byl sice podmínečně propuštěn z vazby, kvůli jinému obvinění ale za mřížemi zůstane. Foto z 15. dubna 2013. | Foto: Reuters

Žádní komplicové

Foto: Aktuálně.cz

Wolfgang Priklopil, únosce Nataschi Kampuschové, "s vysokou pravděpodobností" neměl žádného komplice a jednal sám. Vyplývá to ze závěrečné zprávy mezinárodního týmu vyšetřovatelů, kteří případ prověřovali.

Nyní 25letou Rakušanku unesl 2. března 1998 jako desetiletou tehdy 44letý nezaměstnaný spojový technik Priklopil, když šla do školy. Po osmi a půl letech zajetí ve Strasshofu u Vídně se Kampuschové 23. srpna 2006 podařilo utéct. Únosce, který si prý chtěl z dívky vychovat ideální ženu, ještě týž den skočil pod vlak.

O komplicích hovořily různé spiklenecké teorie, ačkoli i Kampuschová vždy tvrdila, že Priklopil byl jediným únoscem. Priklopilův přítel Ernst H. byl v roce 2010 zproštěn obvinění, že byl spoluúnoscem.

Merkelová odráží spekulace bulváru

Foto: Aktuálně.cz

Pokud na podzim se svými křesťanskými demokraty uspěje ve volbách, hodlá kancléřka Angela Merkelová sloužit Němcům až do roku 2017.

Její mluvčí Steffen Seibert musel vyvracet spekulace, že hodlá v roce 2015, tedy deset let po nástupu do funkce, odejít do penze. "Kancléřka přirozeně kandiduje na celé legislativní období," odmítl podle agentury AP tvrzení bulvárního deníku Bild.

Dosavadní průzkumy ukazují, že Merkelová je u voličů nejoblíbenější v historii. A její CDU má před opozicí výrazný náskok.

S bulvárním tiskem se ale kancléřka v poslední době pouští do křížku už poněkolikáté. Naposledy jí popudily snímky v plavkách, které fotografové pořídili během její velikonoční dovolené na italském ostrově Ischia.

Nejen podnikatelé a politici

Foto: Aktuálně.cz

Schovávání peněz v daňových rájích není jen doménou podnikatelů či politiků (jak ukázal stále bobtnající skandál Offshore Leaks), ale očividně i umělců.

Paul Hogan, jehož v 80. letech proslavily filmy o Krokodýlu Dundeem, si v nich prostřednictvím pochybných společností ukryl miliony dolarů. Podle švýcarského deníku Sonntagszeitung v roce 1994 založil společnost, která měla před australskými úřady skrýt miliony dolarů.

Čtyřiasedmdesátiletý Hogan má podle informací americké justice už téměř 20 let asi 34 milionů dolarů u švýcarské banky Corner Bank. K těm se ale nemůže dostat. Žaluje proto svého amerického daňového poradce Philipa Egglishawa s tím, že z účtu vzal zhruba 34 milionů dolarů (asi 882 milionů Kč) a uprchl s nimi.

Kim Ir-sen má narozeniny

Vlajka KLDR.
Vlajka KLDR. | Foto: Aktuálně.cz

Plakáty a prapory vyzdobený Pchjongjang, oslavné články v novinách, mladý vůdce v mauzoleu Kumsusan a věnce před jeho obřími podobiznami. Pro běžné Severokorejce pro změnu výjimečná příležitost koupit si svůj příděl burských oříšků.

Tak slaví KLDR 101. výročí od narození svého zakladatele Kim Ir-sena, jenž se i dvě desetiletí po své smrti honosí titulem "věčný prezident" (právě kvůli němu byla funkce prezidenta v roce 1994 oficiálně zrušena). Každoroční oslavy podle agentur nijak neovlivnilo ani napětí posledních týdnů, kdy stalinistický režim chřestí zbraněmi a hrozí Západu zničením.

Jak napsala ČTK, deník Korejské strany práce Rodong Sinmun pouze jednou větou zopakoval slib svrhnout "lupičské americké imperialisty".

Severní Korea slaví 101. výročí narození svého zakladatele Kim Ir-Sena.
Severní Korea slaví 101. výročí narození svého zakladatele Kim Ir-Sena. | Foto: Reuters

Radičová se vrací. Na pulty knihkupectví

Vlajka Slovenska.
Vlajka Slovenska. | Foto: Aktuálně.cz

Někdejší slovenská premiérka Iveta Radičová se rok po předčasných volbách vrací. Nikoliv ovšem do politiky, nýbrž na pulty knihkupectví, napsal server Aktuálne.sk.

Jedna z nejvýraznějších žen slovenské politiky ovšem rozhodně nejde ve stopách Hillary Clintonové či dalších politiků, kteří (za mnohdy tučný honorář) sepisují vlastní memoáry. Radičová je původní profesí socioložka, a tak společně s bývalou novinářkou Ĺubou Lesnou sepsala knihu Krajina hlubokých čar.

Sama expremiérka o knize hovoří jako o "vyjádření zkušeností a poznání 23letého příběhu Slovenska". Název díla přitom není náhodný. Vadí jí skutečnost, že Slováci obvykle za velkými historickými zvraty udělají jen tlustou čáru, aniž by vyvodili důsledky. "Společnost se zkrátka nedozví, kdo nesl či nese vinu za markantní porušení zákona či lidských práv. A tak vzniká dojem, že jistým skupinám je dovoleno vše," vysvětlila Lesná.

Podotýkáme, že podle všeho by se v knize našli i Češi.

Dobro došli. Chorvaté volili europoslance

Vlajka Chorvatska.
Vlajka Chorvatska. | Foto: Aktuálně.cz

Chorvaté si o víkendu - necelého čtvrt roku před svým vstupem do Evropské unie - zvolili vůbec první europoslance. A hned polovinu z celkem dvanácti křesel získalo překvapivě opoziční Chorvatské demokratické společenství (HDZ).

Vládní Sociálnědemokratická strana (SDP) premiéra Zorana Milanoviče obdržela pět mandátů. Dvanáctým europoslancem se stal Nikola Vuljanič z malé Strany práce.

Účast ovšem byla prachmizerná. Hlas přišla odevzdat jen pětina z 3,7 milionu voličů. Pro srovnání - když před čtyřmi lety volili své zástupce v Evropském parlamentu Češi, přišlo jich do volebních místností 28 procent.

 

Právě se děje

Další zprávy