Nehoda stíhačky
V centrálním Švýcarsku zřítil bojový stíhací letoun typu F/A-18 švýcarské armády. "Patrně při nízkém letu narazil do skály a oba piloti s největší pravděpodobností přišli o život," uvedl náčelník generálního štábu švýcarské armády André Blattmann.
Stíhačka, která havarovala, podnikala spolu s dalším strojem cvičný let. Stroj amerického výrobce McDonnell se zřítil v kantonu Obwald. Podle očitých svědků narazil při nízkém letu a za špatné viditelnosti do skalní stěny u hory Lopper. Pilot druhého letounu podnikl návratový manévr, jak je to při náhlé změně počasí obvyklé. Zda se o to pokoušel také pilot havarovaného stroje, není jasné.
Motor a další trosky z letounu byly roztroušeny po okolí hustě zalesněné oblasti. Na místě jsou záchranáři a místní železnice a silnice byly uzavřeny.
Třiatřicet stíhaček F/A-18 tvoří páteř švýcarského armádního letectva. Po dnešní ztrátě dalšího stroje má švýcarská armáda k dispozici 32 letounů tohoto typu.
Pětasedmdesát lidí a práce až do Vánoc
Dvanáct týmů, pětasedmdesát hlav. O společné vládě konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) jedná nejvíce lidí v historii Německa.
Vítězka nedávných spolkových voleb a kancléřka Angela Merkelová by ráda měla kabinet hotový do Vánoc.
Připomeňme, že před osmi lety, kdy vznikala poslední velká koalice, se jednání účastnilo 32 lidí.
Bůh nezůstává mimo celu
"Bůh je také vězeň, nezůstává mimo celu, je tam s nimi, je vězněm našeho sobectví, našich systémů, mnohých nespravedlností uplatňovaných, aby byli potrestáni ti nejslabší, zatímco velké ryby si plavou svobodně."
Právě tato slova pronesl papež František během audience, na niž dorazilo do Vatikánu 150 kaplanů působících v italských věznicích.
Zpráva přišla ve stejný den, kdy papež stáhl z výkonu funkce rozhazovačného německého biskupa. Formálně ale Franze-Petera Tebartz-van Elsta neodvolal.
3,5 bilionu korun
Evropský parlament se o něco málo přiblížil rozpočtu EU na rok 2014. Poslanci dali zelenou návrhu, jenž počítá s hospodařením 136 miliard eur (3,5 bilionu korun) v platbách.
Ačkoliv je rozpočet o několik miliard eur nižší, návrhy členských států na ještě větší úspory neprošly. Nyní by se měla Unie během tří týdnů dohodnout na takzvaném rozpočtovém smíru.
Punkerka změnila věznici
Vězněná ruská punkerka ze skupiny Pussy Riot Naděžda Tolokonnikovová, jejíž stížnosti na strádání za ostnatými dráty v Mordvinsku vyvolaly značný ohlas, je podle agentury Interfax na cestě do nápravného zařízení v Čuvašsku.
Věznice v Mordvinsku mají i v ruských podmínkách mimořádně špatnou pověst. Stížnosti punkerky na "stalinské" vedení "její" káznice IK-14 ji jen zhoršily.
"Teď už je v Čuvašsku na cestě do vězeňského tábora IK-2 ve městě Alatyr," uvedl manžel Tolokonnikovové Pjotr Verzilov.
Propusťte ho, žádají noviny
Čínské noviny z provincie Guangzhou zveřejnily na titulní stránce prosbu, ve které žádají o propuštění svého zadrženého novináře. První straně deníku dominoval článek s velkým titulkem "prosím, propusťte ho".
Muž, o jehož propuštění noviny žádají, byl zadržen minulý týden, protože zveřejňoval zprávy o společnosti částečně vlastněné státem. Podle policie tím škodil její obchodní pověsti, informoval server BBC.
Carnajev? Nejen atentátník, ale i vrah
Džochar Carnajev, údajný atentátník z amerického Bostonu, se údajně podílel i na trojnásobné vraždě z roku 2011.
Policii to podle agentury Reuters řekl 27letý Ibragim Todašev, čečenský přistěhovalec, jenž byl zastřelen během výslechu po bostonském atentátu.
Todašev se k činu doznal těsně před smrtí. Ubodaná těla tří mužů byla posléze nalezena na bostonském předměstí Waltham.
Zlatý úsvit je bez peněz
Řečtí neonacisté přišli o státní finanční podporu. V noci na středu o tom rozhodl tamní parlament.
Text, jenž zastavuje podporu stranám zapojeným do kriminální činnosti, schválilo 235 poslanců z přítomných 269 zákonodárců. Minulý týden již zbavil parlament třetinu poslanců této strany imunity.
Jen za letošek přitom mělo na účet extremistické partaje putovat přes 870 000 eur.
Tři desítky mrtvých
Nejméně 28 mrtvých, převážně policistů, si na západě Iráku vyžádala série útoků. Dalších 26 policistů utrpělo zranění, oznámila agentura AFP s odvoláním na policejní a zdravotnické zdroje.
Od začátku roku zemřelo při obdobných akcích na 6000 Iráčanů.
Štrasburk kritizuje Prahu
Komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks vyjádřil znepokojení nad pokračující nenávistnou kampaní proti Romům v České republice. Ta se podle něj projevuje pravidelnými protiromskými pochody a nyní před parlamentními volbami i rasistickými projevy zaměřenými na zisk politického kapitálu.
České úřady by měly vyslat důrazný signál, že nebudou tolerovat žádné projevy nenávisti a zločiny z nenávisti, uvedl Muižnieks.
Polovina kandidátů skončila
Afghánská volební komise notně proškrtala seznam uchazečů o post prezidenta. Zbyla jich méně než polovina.
"Z 26 kandidátů, kteří oficiálně podali kandidaturu u Nezávislé volební komise (IEC), prošlo do voleb deset," řekl novinářům šéf IEC Júsuf Núristání.
Sítem prošel mimo jiné i Abdar Rasúl Sajjáf, jenž měl úzké vazby na teroristickou síť Al-Káida a v minulosti do země pozval i jejího tehdejšího šéfa Usámu bin Ládina.
Indie proti Pákistánu
Indie obvinila pákistánské vojáky, že v noci na středu stříleli na nejméně 50 indických pohraničních stanovišť ve sporné oblasti Kašmíru.
Agentura AP hovoří o "nejvážnějším porušení příměří" za poslední desetiletí.
Alijem úřaduje
Je tomu pár dnů, co Ilham Alijem "obhájil" křeslo prezidenta Ázerbájdžánu, když (podle očekávání) získal bezmála 85 % hlasů. A už úřaduje.
Vlivného ministra obrany Safara Abijeva nahradil po 17 letech vysokým armádním důstojníkem Zakirem Gasanovem. Poroučet se musel i ministr práce a sociálních věcí.
Boj s drogami
Venezuelská armáda zlikvidovala u hranic s Kolumbií 17 laboratoří na výrobu kokainu. Podle agentury AFP se v zařízeních našly dvě tuny drogy a chemikálie na její extrakci z lístků koky.
Země patří podle OSN k jedné z hlavních tranzitních zemí pro přepravu narkotik, především ze sousední Kolumbie.