Periskop: Deštník už nepotřebujete, vzkazuje Rusko USA

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
Aktualizováno 25. 11. 2013 15:50
Pondělí 25. listopadu: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

Bulhary a Rumuny ne, zní od Britů

Téměř polovina Britů si myslí, že Bulhaři a Rumuni by neměli mít možnost žít a pracovat v jejich zemi, vyplývá z průzkumu televize Channel 5.

Obavy z přistěhovalců z těchto dvou východoevropských zemí v Británii sílí s blížícím se koncem roku, kdy pro Bulhary i Rumuny skončí omezení přístupu na pracovní trh.

Pouhá čtvrtina respondentů si myslí, že by Bulhaři a Rumuni měli mít v jejich zemi stejná práva jako občané dalších zemí EU.

Štítu více netřeba...

Pokud Írán bude dodržovat ustanovení sjednaná o víkendu v Ženevě, nebude už žádný důvod k vybudování amerického protiraketového štítu v Evropě, nechal se slyšet ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

"Pokud se íránská ujednání podaří realizovat, odpadne příčina, kterou (USA) uvádějí jako důvod pro vytvoření protiraketového systému v Evropě," konstatoval během návštěvy v Římě.

Americký protiraketový štít  je dlouhodobě předmětem sporu mezi Washingtonem a Moskvou. Podle USA ale není namířen proti Rusku.

Neonacisté před soudem

Trojice poslanců neonacistického Zlatého úsvitu stanula před soudem. Stejně jako dalších šest politiků z krajně-pravicového uskupení čelí obvinění z členství ve zločinecké organizaci.

Poslanci před soudem popřeli jakoukoli vinu a označili vznesená obvinění za politicky motivovaná, což podle nich souvisí s tím, že Zlatý úsvit začal být mezi Řeky čím dál tím populárnější. Soudce následně stání odložil na 7. prosince, aby měla obhajoba dostatek času na přípravu.

Tragické vykolejení

Nejméně sedm mrtvých si vyžádalo nedělní vlakové neštěstí v brazilském státě Sao Paulo. V neděli tam vykolejil nákladní vlak a jeden z vagónů s kukuřicí narazil do čtyř budov.

Tři lidé jsou stále pohřešováni.

Zákon proti násilníkům

Britky si budou moci už brzy zjistit, zda jejich nový přítel nemá záznam v trestním rejstříku. Umožní jim to takzvaný Clare´s Law (Clařin zákon), který v některých částech země platí už od loňského podzimu.

Norma je pojmenována po Clare Woodové, která byla zavražděna v roce 2009 svým bývalým přítelem. Nevěděla přitom, že se násilí na ženách dopouštěl již v minulosti.

Konečné číslo z Rigy: 54 mrtvých

Záchranáři v Rize rozebrali poslední trosky zříceného obchodního centra, žádné další oběti už ale nenašli. Bilance neštěstí se tak zastavila na 54 mrtvých a 29 zraněných. Stav několika lidí zůstává vážný.

V 10 hodin místního času (9:00 SEČ) uctilo Lotyšsko památku těch, kteří tragédii nepřežili, minutou ticha. Třídenní státní smutek, v rámci něhož místní rozhlasové a televizní stanice vyřadily sport a zábavu, divadla zůstala zavřená a internetová média vypnula reklamu, potrvá až do pondělního večera.

Pomozte, apeluje Tymošenková na Němce

Za Unii! Za Juliju! Ukrajinci vyšli do ulic Kyjeva, aby dali najevo svůj nesouhlas s politikou současné vlády. (24. listopadu 2013)
Za Unii! Za Juliju! Ukrajinci vyšli do ulic Kyjeva, aby dali najevo svůj nesouhlas s politikou současné vlády. (24. listopadu 2013) | Foto: Reuters

Jevhenija, dcera vězněné ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové, žádá Německo o pomoc. Pokud se prý její matka nedostane z vězení, kde si odpykává sedmiletý trest, zemře.

"Německo je pro mou matku poslední šancí. Kancléřka (Angela) Merkelová to nesmí vzdát," řekla v rozhovoru pro Bild.

Tymošenková je hlavním jablkem sváru mezi Ukrajinou a Evropskou unií. Brusel požaduje, aby Kyjev umožnil její léčení v zahraničí.

Smrtící počasí

Třináct mrtvých si o víkendu vyžádalo na jihozápadě USA sněžení a mrznoucí déšť.

Podle NBS News sněhová bouře nyní postupuje na východ a vyvolává obavy, že výrazně naruší dopravu před nadcházejícími svátky spojenými se Dnem díkůvzdání, kdy se na cesty vydávají desítky milionů Američanů.

Neštěstí u čínského pobřeží

Pětadvacet námořníků se pohřešuje po dvou lodních neštěstích, k nimž od nedělního večera došlo u východočínského pobřeží.

Po nehodách dvou nákladních plavidel byl zatím potvrzen jeden mrtvý, informovala agentura AP.

A bude se stavět...

Izraelské úřady povolily výstavbu dalších více než 800 bytů pro židovské osadníky na Západním břehu Jordánu.

Osady jsou přitom hlavní překážkou mírového procesu a komplikují mírová jednání mezi Izraelci a Palestinci. Žije v nich téměř půl milionu Izraelců, avšak území, na nichž osady stojí, jsou součástí oblasti, na níž má vzniknout budoucí Palestina.

Vánoční šílenství je tady

Jistá rodina z australské metropole vyzdobila svůj dům více než půl milionem vánočních světel, čímž vytvořila nový světový rekord.

"Vždycky jsem miloval Vánoce," svěřil se David Richards, hlava pětičlenné rodiny. Na celou instalaci podle něj padlo přes 50 kilometrů kabelů a drátů. A samozřejmě 502 165 žárovek.

Má štěstí, že účty za elektřinu bude platit její dodavatel, vyšplhají se až na 2500 dolarů za měsíc.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy