Periskop: Věděli o Berlínské zdi dřív, JFK to neřekli

Michal Žák Zahraničí Michal Žák, Zahraničí
Aktualizováno 27. 9. 2013 15:54
Pátek 27. září: Zprávy ze světa v rychlém přehledu
Foto: Aktuálně.cz

"Berliner" Kennedy bez informací

Americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) věděla v roce 1961 předem, že se Německá demokratická republika chystá postavit zeď rozdělující Berlín. Tehdejšího amerického prezidenta Johna F. Kennedyho o tom ale neinformovala.

Vyplývá to z doposud utajovaných dokumentů, které zveřejnil Archiv národní bezpečnosti ve Washingtonu. Podle nich zpravodajská služba zachytila informaci 9. srpna 1961, zeď se začala stavět o čtyři dny později a šéf Bílého domu se o tom dozvěděl až ten den odpoledne.

Jen tak si zdřímnout

Případ pilotů, kteří přepnuli plný airbus na autopilota a zdřímnuli si, není až tak výjimečný, jak by se na první pohled mohlo zdát. Vyplývá to alespoň z ankety Asociace britských dopravních pilotů (BALPA), napsal server The Independent.

Podle něj více než polovina pilotů během letu usnula a 29 procent dotázaných přiznalo, že po probuzení zjistili, že podřimuje i jejich kolega.

Konzervativci narazili

Polský Sejm zamítl další pokus konzervativní opozice o zpřísnění zákazu interrupcí. Ty jsou v Polsku zapovězeny už dvě desetiletí, a to s výjimkou několika zákonem povolených případů, například pokud je plod poškozen či postižen nevyléčitelnou nemocí.

Proti návrhu zákona, který by odstranil i tuto výjimku, hlasovalo v dolní komoře polského parlamentu 233 poslanců, pro přijetí jich bylo 182.

I Gates chybuje

Trvalo to sice dlouhé roky, ale nakonec Bill Gates, jeden ze zakladatelů softwarového gigantu Microsoft, přiznal chybu.

Prý bylo špatné, když se pro přihlašování do Windows používala kombinaci kláves Control-Alt-Delete. "Mohli jsme udělat jedno tlačítko, ale chlapík, který dělal design klávesnic IBM, nám ho nechtěl dát," pobavil podle serveru The Verge posluchače sponzorského rozhovoru na Harvardu.

Dodejme, že trojhmat se používá dodnes. A pro mnohé je terčem vtipů, podobně jako skutečnost, že se dříve počítač s operačním systémem Windows vypínal kliknutím na tlačítko Start.

Islamisté těží z pytláctví

Somálské islamistické milice Al-Šabáb, které mají na svědomí krvavý útok v keňském Nairobi, financují své aktivity z pytláctví. S odvoláním na ochránce přírody to napsala agentura AFP.

"Během posledních 18 měsíců jsme vyšetřovali zapojení Al-Šabábu do pašování slonoviny přes Keňu," řekla Andrea Crostaová ze skupiny Elephant Action League. Tento nezákonný obchod může podle jejích údajů poskytovat až 40 procent peněz, které islamisté potřebují.

Při nedávném útoku na nákupní středisko Westgate zemřelo nejméně 67 lidí.

Útok na státní zaměstnance

Nejméně 17 mrtvých a 42 zraněných si vyžádaly exploze bomb u autobusu na severozápadě Pákistánu. Vozidlo podle místní policie jelo z Péšávaru a vezlo státní zaměstnance.

Neznámí atentátníci zaútočili nedaleko hranice Pákistánu s Afghánistánem, kde působí islamistické skupiny napojené na afghánské radikální hnutí Tálibán a mezinárodní teroristickou síť Al-Káida.

 

Právě se děje

Další zprávy