* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.
Nález v Concordii
Vrak ztroskotané výletní lodi Costa Concordia vydal po dvaceti měsících lidské ostatky. Podle všeho patří jednomu ze dvou pohřešovaných lidí.
Při nehodě, která se stala loni v půli ledna, zemřelo celkem 32 lidí. Těla italské cestující a indického člena posádky se ale doposud nenašla.
Plavidlo velikosti legendárního Titaniku bylo minulý týden zdviženo z mořského dna. Za několik měsíců bude odvlečeno do některého přístavu a sešrotováno.
Alternativní Nobelovy ceny znají nositele
Ve Stockholmu udělili alternativní Nobelovy ceny za zásluhy o spravedlnost, mír a životní prostředí.
Letošními laureáty jsou konžský lékař Denis Mukwege za péči o znásilněné ženy, palestinský bojovník za lidská práva Radží Surání, švýcarský agronom Hans Herren za práci na podpoře udržitelného rozvoje zemědělství a americký politolog a bojovník za chemické odzbrojování Paul Walker.
ISS má nové obyvatele
Sojuz s tříčlennou posádkou se úspěšně spojil s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS) a vysadil na ni tři nové členy posádky, včetně nového velitele orbitálního komplexu - 47letého ruského veterána Olega Kotova. Spolu s ním dorazili nováčci; palubní inženýr Sergej Rjazanskij z Ruska a americký astronaut Michael Hopkins.
Dosavadní posádka - Rus Fjodor Jurčichin, Američanka Karen Nybergová a Ital Luca Parmitana - se má vrátit domů 11. listopadu.
Bagdádem otřásly další pumové útoky
V iráckém hlavním městě opět zabíjeli teroristé. Výbuchy na několika místech iráckého hlavního města připravily o život nejméně 22 lidí, více než padesátka dalších utrpěla zranění. Terčem útoku se stali sunnitští i šíitští muslimové.
Od začátku září bylo v Iráku při násilnostech zabito bezmála 700 lidí, celkový počet mrtvých už za letošek překročil 4500 osob.
Krycí jméno Minaret
Americká tajná služba NSA v minulosti (během protestů proti válce ve Vietnamu) odposlouchávala mimo jiné bojovníka za práva černochů Martina Luthera Kinga a boxera Muhammada Aliho. Jak napsala BBC, vyplývá to z nově odtajněných dokumentů.
Na seznamu lidí sledovaných v rámci operace Minaret figurovali mimo jiné i novináři Tom Wicker z The New York Times či Art Buchwald z The Washington Post.
NSA je v posledních měsících terčem ostré kritiky. Díky whistleblowerovi Edwardu Snowdenovi totiž vyšlo najevo, že bezprecedentním způsobem špiclovala telefonickou a internetovou komunikaci.
Generálův syn půjde do vězení
Čínský soud potrestal dalšího režimního prominenta. Sedmnáctiletý Li Tchien-I, syn známého generála, stráví příštích deset let ve vězení.
Li byl - společně s dalšími čtyřmi mladíky - uznán vinným ze znásilnění. Pětice se v únoru v baru seznámila se ženou. Posléze ji vzali do nedalekého hotelu, kde ji bili a znásilňovali.
27 mrtvých, zavřené školy, žádný internet
Súdánská vláda začátkem týdne zrušila dotace na pohonné hmoty a následné protesty si vyžádaly nejméně 27 mrtvých.
Jak navíc informovala televize Al-Arabíja, země byla odstřižena od internetu, a to zřejmě na pokyn vlády. Do konce září navíc byly uzavřeny školy.
Súdán se s ekonomickými problémy potýká od roku 2011, kdy se od něj odtrhl Jižní Súdán. Země tím přišla o tři čtvrtiny zásob ropy. S úspornými opatřeními začala už loni.