Pellegrini už před prvním kolem prezidentských voleb, které vyhrál Korčok s nečekaně vyšším náskokem, odmítl několik duelů se svým rivalem. Minulý týden se oba finalisté voleb hlavy státu setkali v rozhlasové debatě veřejnoprávní stanice RTVS, ve které se vůči sobě vzájemně silně vymezovali.
Korčok v relaci Rádia Expres kromě jiného zopakoval, že mu jde o rovnováhu moci, aby všechny přední politické funkce v zemi neměla jedna vládní garnitura. Voliči by měli podle něj posoudit, který z prezidentských kandidátů je schopen zajistit nadstranickost.
Za hrubé fauly Korčok označil tvrzení svých kritiků, že je kandidátem války. Pellegrini, který před prvním kolem prezidentských voleb stavěl kampaň na hesle o nastolení klidu v zemi, nyní v kampani tvrdí, že nikdy nedovolí, aby Slovensko bylo zataženo do otevřeného válečného konfliktu. "Prosím, situace je vážná, proto určitě přijďte volit a vyberte prezidenta klidu a míru," dodal.
V minulosti sám Pellegrini uvedl, že kompetence ohledně vyslání slovenských vojáků do zahraničí má vláda a parlament, nikoliv hlava státu. Korčok, který se o prezidentský úřad uchází jako občanský kandidát s podporou některých opozičních stran, opět odmítl případné nasazení slovenských vojáků na Ukrajině bránící se vojenské invazi Ruska.
Slovenský list Denník N napsal, že ve dřívější nahrávce ohledně podpory Pellegriniho v prezidentských volbách vystupovali také placení komparzisté, kteří mají rovněž menší role v seriálech či filmech. Nahrávku, ve které lidé říkají, proč budou volit Pellegriniho, zveřejnil předseda parlamentu v polovině března. Nyní dva z nich listu řekli, že jejich slova o podpoře Pellegriniho nevyjadřují jejich skutečné přesvědčení a dostali je ve formě scénáře před natáčením.
Kampaň před rozhodujícím kolem prezidentských voleb na Slovensku vyvrcholí ve středu, na kdy RTVS naplánovala televizní duel Korčoka s Pellegrinim.
Březnové první kolo prezidentských voleb na Slovensku vyhrál Korčok se ziskem 42,51 procenta hlasů a s náskokem téměř 124 tisíc hlasů před Pellegrinim. Toho podpořilo 37,02 procenta voličů.
Rozhodující kolo hlasování podle analytiků ovlivní také postoj sympatizantů exministra spravedlnosti Štefana Harabina, který v prvním kole dostal 11,73 procenta hlasů a který svým voličům zatím nedoporučil žádného z finalistů. Harabin, který má proruské názory, se vyslovil pro zastavení dodávek zbraní na Ukrajinu také od soukromých firem či pro vystoupení Slovenska z NATO.
Pellegrini se minulý týden v rozhlasové debatě snažil oslovit Harabinovy voliče, z nichž by se podle dřívějších sondáží výrazná většina přiklonila v rozhodujícím kole voleb právě na stranu předsedy parlamentu. Pellegrini v minulosti odmítal zpochybňování členství Slovenska v Evropské unii a v NATO. Nynější slovenská vláda, jejíž součástí je také Pellegriniho strana Hlas-sociální demokracie, zastavila po svém nástupu do úřadu vojenskou pomoc Ukrajině ze státních zásob.
Současná slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se o znovuzvolení neucházela, její pětiletý mandát skončí v polovině června.