Paříž vyšetřuje útok islamisty, který měl zabít Němce. Rozrušila jej situace v Gaze

ČTK Aktuálně.cz ČTK, Aktuálně.cz
3. 12. 2023 7:23
Vyšetřování útoku islamisty, který je podezřelý z toho, že v sobotu v centru Paříže zabil německého turistu a další dva lidi zranil, převzala protiteroristická prokuratura. Informuje o tom agentura AFP. Agentura Reuters zase napsala, že podezřelý Francouz policii řekl, že ho rozrušila situace v Pásmu Gazy. Soustrast rodině zabitého vyjádřil francouzský prezident Emmanuel Macron.
V Paříži platí nejvyšší stupeň varování před terorismem již skoro dva měsíce.
V Paříži platí nejvyšší stupeň varování před terorismem již skoro dva měsíce. | Foto: Simone Radačičová

Muž podle francouzského ministra vnitra Géralda Darmanina napadl v sobotu kolem deváté hodiny večerní u nábřeží nedaleko Eiffelovy věže pár německých turistů. Němce narozeného v roce 1999 nožem zabil, jeho žena vyvázla - zřejmě i díky zásahu řidiče taxislužby - bez zranění, ale v šoku.

Útočníka, kterého server listu Le Parisien označil za Armanda R., se pokusila zadržet čtveřice policistů, které však tvrdil, že u sebe má bombu. Útočník pak napadl ještě postaršího Francouze a anglického turistu, kterého udeřil kladivem do oka.

Při útoku muž, jehož nakonec policie i za použití taseru zadržela, podle Darmanina volal Alláhu akbar (arabsky Bůh je velký). Úřadům byl Francouz narozený v roce 1997 už dříve známý jako radikální islamista s psychickými obtížemi. Za přípravu jiného útoku byl v roce 2016 odsouzen a ve vězení strávil čtyři roky. Nyní je vyšetřován pro vraždu a pokus o vraždu.

Policii muž řekl, že byl naštvaný "protože tolik muslimů umírá v Afghánistánu a v Palestině". V Pásmu Gazy vede od 7. října, kdy byl napaden, Izrael válku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Agentura DPA uvedla, že muž také vyjádřil přesvědčení, že Francie nese za válku v Gaze zodpovědnost. Chtěl prý zemřít jako mučedník.

Francouzská premiérka Elisabeth Borneová v reakci na útok uvedla, že její země se terorismu nepoddá. Útok v Paříži se odehrál necelé dva měsíce poté, co v Arrasu na severu země mladík hlásící se k teroristické organizaci Islámský stát (IS) přímo ve škole ubodal učitele. Ve Francii od té doby platí nejvyšší stupeň varování před terorismem. 

 

Právě se děje

Další zprávy