Paříž v zimě ubytuje bezdomovce na radnicích, oznámila starostka

ČTK ČTK
15. 10. 2018 6:34
Podle ní v hlavním městě chybí téměř 3000 lůžek pro nouzové ubytování.
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Shutterstock.com

Paříž - Paříž tuto zimu poskytne lidem bez domova ubytování na několika svých radnicích, včetně historické budovy Hôtel de Ville v samém srdci města. V rozhovoru s nedělníkem Le Journal du Dimanche to řekla starostka francouzské metropole Anne Hidalgová. 

Takový počet lidí bez střechy nad hlavou byl letos v únoru v pařížských ulicích napočítán při přelomovém průzkumu organizovaném městským úřadem. Iniciativa byla reakcí na neshody kolem počtu bezdomovců mezi vládou a charitativními organizacemi, vysvětluje deník Le Monde.

"Takže nám chybí skoro 3000 míst nouzového ubytování. Zavázala jsem se, že město odvede polovinu práce. Více než 800 míst od února vzniklo v našich prostorách, 700 bude otevřeno do začátku roku 2019. Vytvořit zbývajících 1500 je úkolem státu," řekla Hidalgová v rozhovoru.

Ubytovna podle ní vznikne také v historické budově Hôtel de Ville na břehu Seiny, kde pracovníci městské správy sídlí už od 14. století. Zařízení bude určené pro ženy bez domova a otevřít se má na konci listopadu. Dva sály budovy se promění v přijímací středisko s jídelnou, noclehárnou a zdravotnickým zázemím, popsala starostka.

"Chci, aby to bylo vřelé místo… Budou se o ně (o ubytované) starat ženy, protože některé prožily trauma a vyhýbají se přítomnosti mužů," zdůraznila Hidalgová. Chystané zařízení bude podle ní moci přijmout kolem 50 žen, přičemž v období mimořádné zimy může počet ubytovaných stoupnout ke stovce.

Hidalgová řekla, že se zpřístupněním svých prostor souhlasilo "vícero radnic pařížských obvodů, ať patří levici, nebo pravici". Které přesně to jsou, neuvedla. Kromě samotných radnic chce politička Socialistické strany zřídit ubytování také v nevyužitých budovách a dalších objektech patřících městu. Ke zpřístupnění prázdných objektů potřebným zároveň vyzvala podniky.

 

Právě se děje

Další zprávy