To je více než při návštěvě amerického prezidenta George Bushe v této zemi během summitu NATO v roce 2004.
V rozhovoru pro italský deník Corriere della Sera to řekl turecký ministr zahraničí Abdullah Gül. "Použijeme bez výjimky všechny naše bezpečnostní složky," uvedl ministr.
Připomněl, že nelze zapomenout na atentát, který v roce 1981 spáchal na papeže Turek Mehmet Agça. "Bohužel tehdy na Jana Pavla II. střílel turecký občan," poznamenal Gül.
Rozsáhlý bezpečnostní plán, který na příští týden kvůli návštěvě papeže Turecko připravilo, podle agentury AFP připomíná opatření, která paralyzovala Istanbul během summitu Severoatlantické aliance před dvěma lety.
Některé části města Istanbulu byly uzavřeny.
Návštěva papeže v Turecku, která se uskuteční od úterý do pátku, bude první cestou Benedikta XVI. do muslimské země.
Předchází jí velké napětí spojované především s výroky, které Benedikt XVI. na adresu muslimů pronesl během své zářijové cesty do Německa. Ve své přednášce na univerzitě v Řezně citoval názor byzantského císaře vládnoucího ve 14. století, podle něhož prorok Mohamed "přikázal šířit muslimskou víru mečem".
Papež se poté snažil opakovaně vysvětlit, že byl špatně pochopen, a vyslovil lítost nad tím, že jeho slova se dotkla cítění muslimů.
Na dnešek byla do Istanbulu proti papeži svolána demonstrace. Protest svolali členové islamistické Strany štěstí (SP), podle nichž se zatím papež dostatečně neomluvil za své výroky o násilné povaze islámu.
Demonstrace, která se obešla bez násilí, se zúčastnilo přibližně dvacet tisíc lidí.