Londýn - Pedofilní kněží se dopustili neslýchaných zločinů a zostudili celou katolickou církev. Při mši ve Westminsterské katedrále, při níž se omluvil za zneužívání dětí příslušníky kléru, to v sobotu přiznal papež Benedikt XVI.
"Vyjadřuji hluboký soucit s nevinnými oběťmi těchto zločinů," prohlásila hlava katolické církve. "V jejich důsledku pociťuje církev velké zahanbení a ponížení."
Případy pedofilních kněží se v posledních letech množily jakou houby po dešti, také díky zvýšenému zájmu médií a přídechu senzacechtivosti, které s sebou nesou. Obvinění ze zneužívání dětí duchovními padla nedávno v Německu, Belgii, Británii i Spojených státech.
Papež, který je na oficiální návštěvě Británie, vůbec první, jakou po rozkolu s anglikány uskutečnil nejvyšší představitel Vatikánu, se v sobotu setkal s předsedou vlády Davidem Cameronem, vicepremíérem Nickem Cleggem a úřadující šéfkou labouristické opozice Harriet Harmanovou.
Cleggovi, který je sice ateista, vzal si však španělskou katoličku, pak předal pro jeho děti růžence. Vicepremiér i předseda vlády dostali od Benedikta XVI. zlaté pamětní medaile.
Potřebujeme papeže, jenž zločinům zabrání
V pátek zatkla britská policie šestici mužů původem z Alžírska, kteří údajně chystali na papeže útok. Podle BBC představovali zatčení "bezpečnostn riziko", není však jasné, zda usilovali o život hlavy katolické církve.
I radikální muslimové se útokům proti věřícím z evropských zemí zpravidla vyhýbají, tím spíše, když se jedná o vysoké církevní představitele.
Navečer se v centru Londýna sešla proti papežově návštěvě protestní demonstrace, které se podle organizátorů zúčastnilo přes deset tisíc lidí.
Hlava katolické církve se předtím setkala s pěticí mužů, kteří byli jako chlapci kněžími zneužíváni. To ale těm, kdo s papežovou návštěvou na britských ostrovech nesouhlasí, nestačilo.
"Nepotřebujeme papeže, který vyslovuje politování nad spáchanými zločiny," citovala stanice BBC výkonného předsedu Národní asociace osob zneužívaných v dětství Petera Iselyho. "Potřebujeme papeže, který takovýmto zločinům zabrání."
V neděli Benedikt XVI. odlétá do Birminghamu, kde má v úmyslu blahořečit kardinála Johna Henryho Newmana, který v roce 1845 přestoupil od anglikánské ke katolické církvi.
V roce 1982 byl na neoficiální návštěvě papežův předchůdce Jan Pavel II.
Anglikáni se od katolické církve odtrhli v 16. století. Celá řada Britů nesouhlasí s katolíky v řadě otázek, jako je celibát, postavení žen a gayů, antikoncepce či interrupce.