František není "dobrý katolík". Papežova návštěva na Slovensku věřící z gauče nezvedá

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
11. 9. 2021 19:55
Na Slovensko po 18 letech přijede papež. V roce 2003 vítaly Jana Pavla II. davy věřících, na nynější návštěvu Františka zatím katolíci pohlížejí s menším nadšením. Na setkání s papežem se zatím zaregistrovalo necelých 80 tisíc lidí. Mnohé věřící odrazují přísná protipandendemická opatření, vlastní lenost i fakt, že František je podle mnohých z nich až příliš liberální.
Papež František
Papež František | Foto: Reuters

"Všichni pozorovatelé se shodují, že je to výjimečné. Slovensko je malý a 'bezvýznamný' stát a je v konkurenci se všemi ostatními státy na světě, takže je to vnímáno jako velká výsada," říká o papežově návštěvě pro redakci Aktuálně.cz slovenský novinář Ján Krempaský z deníku SME.

Papež František na Slovensko dorazí v neděli, po krátké návštěvě Maďarska, a zůstane až do středy. Má v plánu se sejít kromě církevních hodnostářů také s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a s představiteli židovské nebo romské komunity. Na poutním místě Šaštíně nedaleko hranic s Českem odslouží veřejnou mši.

Právě slovenská prezidentka je podle novináře jedním z důvodů, proč hlava katolické církve nakonec v zemi stráví tak dlouhou dobu. Čaputová totiž udělala před několika měsíci při návštěvě Vatikánu dobrý dojem.

Svou roli může hrát i papežova minulost. Vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio se totiž v rodné Argentině seznámil se slovenskými jezuity. Sám k tomuto řádu patřil, a proto si ke středoevropské zemi vybudoval vztah už za oceánem.

Složitá registrace

Zájem o jeho návštěvu je i přesto malý. Církev původně počítala, že se s papežem bude chtít setkat na 400 tisíc věřících. Zatím se jich ale zaregistrovalo jen necelých 80 tisíc. Registrace je potřebná na všechny akce, kde papež bude, a končí v neděli večer. Pak už budou mít lidé smůlu.

Při návštěvě Jana Pavla II. se přitom celá řada lidí rozhodovala až na poslední chvíli. "Když papež přijel na Slovensko, vytvořila se jistá atmosféra a hodně lidí nakonec na setkání s ním přišlo. To už teď nebude možné," tvrdí novinář.

Důvodů, proč o Františka není zájem, je celá řada. Mezi ty první patří podle Krempanského pandemie. Původně se mohli registrovat pouze lidé, kteří už mají ukončené očkování - což je na Slovensku jen asi 40 procent populace, tedy ještě méně než v Česku. Toto pravidlo se následně změnilo a registrovat se mohou i lidé s negativním testem, zájem ale zůstává nízký.

I samotný proces registrace může být zvláště pro starší věřící na vesnicích a malých městech problémem. Přitom právě tito lidé, na rozdíl od mladých žijících ve městech, tvoří na Slovensku důležitou část věřících.

Pohodlí vlastního gauče

Dalším důvodem je překvapivě lenost. I hluboce věřící lidé totiž během pandemie odvykli chodit do kostelů. "Je to pohodlnost určitých lidí, že si řeknou: Radši se na to podíváme doma v obýváku v televizi. Papeže uvidím líp, nemusím se registrovat, nemusím nikam jezdit a nehrozí, že se nakazím. Navíc je to pohodlnější, než se někde tlačit na papeže," vysvětluje Krempanský.

Svou roli nicméně hraje i sám papež. "Jeden bratislavský farář mi povídal, že si někteří věřící myslí, že papež není dobrý katolík," upozorňuje. Pro řadu konzervativních Slováků má totiž současná hlava církve až příliš liberální názory.

František se zasazuje o přijímání migrantů, což je na Slovensku velmi nepopulární. Slovensko během poslední migrační krize patřilo mezi nejhlasitější kritiky kvót na přerozdělování migrantů.

Stejně tak Slováky pobouřilo papežovo vyjádření: "Kdo jsem já, abych soudil homosexuály?" U východního souseda Česka není uzákoněné ani registrované partnerství a slovenská ústava od roku 2014 manželství stejnopohlavních párů zakazuje.

Nechuť k očkování

"Navíc se nechal naočkovat a silně to podporuje, i proti tomu je tu velký odpor," dodává novinář, který papežovu cestu sleduje. Slovenští biskupové občany vyzvali, aby se před papežovou návštěvou nechali naočkovat, a mohli se s ním tak setkat. Mělo to ale jen malý efekt.

Podle Krempaského i vláda doufala, že restriktivní opatření lidi k očkování donutí, to se ale nestalo. "Nechci být cynický, ale více epidemiologů tvrdí, že Slováci se začnou ve větší míře očkovat, až když kvůli další vlně začnou umírat stovky lidí na covid," dodává.

Podle sčítání lidu z roku 2011 se na Slovensku 62 procent lidí hlásí ke katolictví. Krempanský si ale myslí, že se za tu dobu číslo výrazně snížilo.

"Slovensko se sekularizuje. Ale i kdybych se podíval na ty, kteří se ke katolíkům hlásí, tak každou neděli do kostela chodí tak 10 až 20 procent, kteří u církve budou za každou cenu. Ten zbytek se sice za katolíky považuje, byli tak vychováni, ale už tu příslušnost tolik necítí,“ doplňuje.

Video: Migranti jsou v prvé řadě lidské bytosti, řekl papež František během mše za migranty

Migranti jsou v prvé řadě lidské bytosti, řekl papež František během mše za migranty | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Česká pošta nestojí před krizí, kontroly nezjistily žádná pochybení, uvedl Hamáček

Česká pošta podle ministra vnitra Jana Hamáčka nestojí před krizí, hrozbu stávky označil za bezdůvodnou. Desítky kontrol ve firmě podle něj nezjistily žádná pochybení. Hamáček také bude chtít jednat o kompenzacích pro Českou poštu za ztráty během koronavirové krize. Ztráty podniku vyčíslil zhruba na 780 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Magma ze sopky na Kanárských ostrovech může vytékat až tři měsíce, obávají se experti

Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři týdny nebo až tři měsíce, informoval dnes deník El País s odkazem na vulkanologický institut Kanárských ostrovů. Několik proudů masy žhavé lávy na cestě k pobřeží dosud zničilo dvě stovky domů a na 154 hektarů půdy, ohroženy jsou i banánovníkové plantáže. Přerušen je kvůli valící se lávě stále provoz na šesti silnicích, letecká doprava na ostrově funguje bez omezení.

Největší obavy nyní panují ze střetu žhavé lávy s mořskou vodou, po němž se do ovzduší uvolní obrovské množství páry a toxických plynů. Riziko velkých cunami podle expertů nehrozí. Pobřeží na jihozápadě ostrova bylo uzavřeno, láva by tam měla dorazit během několika dnů, její postup se totiž zpomalil. Nyní je okraj proudů lávy asi 2,5 kilometru od pobřeží. V některých částech dosahuje masa lávy výšky až 12 metrů.

Láva kromě zatím dvou stovek domů zničila i infrastrukturu ostrova, elektrické vedení, zemědělskou půdu, ale také například zavlažovací potrubí k banánovníkovým plantážím. Ohroženo je nyní asi 400 hektarů plantáží banánovníků, jehož pěstování patří k hlavním ekonomickým odvětvím na ostrově. V nejpostiženější oblasti kolem obcí El Paso a Los Llanos de Aridane se pěstuje asi 20 procent produkce banánů ostrova. O práci tak mohou podle deníku La Vanguardia přijít stovky lidí.

Erupce na La Palmě už zničila také řadu domů, které fungovaly jako ubytování pro turisty. Právě jihozápad ostrova je vyhledávanou destinací zejména německých a holandských turistů. Cestovní ruch se přitom právě sotva začal vzpamatovávat z omezení kvůli pandemii covidu-19. Španělská ministryně cestovního ruchu Reyes Marotová nicméně v pondělí uvedla, že tato událost může být i reklamou pro cestovní ruch v příštích týdnech a měsících, za což si vysloužila kritiku místních obyvatel.

Přírodní katastrofa si díky včasné evakuaci nevyžádala žádné oběti, ani zraněné. Z postižené oblasti bylo evakuováno na 6000 lidí. Škody způsobené erupcí odhadl premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres na více než 400 milionů eur (asi 10,2 miliardy Kč).

Vyvěrání magmatu ze sopky odhadují experti na několik týdnů až měsíců. Vychází přitom z dosud nejdelší erupce na ostrově z roku 1585, kdy to bylo 84 dnů, a nejkratší z roku 1971, kdy magma vyvěralo 25 dní. Návrat k normálu ale po této přírodní katastrofě podle televize RTVE potrvá další týdny či měsíce.

Deník El País dnes s odvoláním na vulkanologický ústav Kanárských ostrovů napsal, že do vzduchu se po erupci nyní na La Palmě uvolňuje denně odhadem od 6000 do 11.500 tun oxidu siřičitého.

Další zprávy