Papež: Proč František? Ve hře byl i Hadrián a Klement

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
16. 3. 2013 11:57
Nová hlava katolické církve poprvé promluvila k médiím, chce chudou církev pro chudé
Hned po svém zvolení si František vzpomněl na chudé.
Hned po svém zvolení si František vzpomněl na chudé. | Foto: Reuters

Vatikán - Nově zvolený papež během svého první setkání s novináři vysvětlil, proč si zvolil jméno František a nastínil, kam chce katolickou církev směřovat.

"Během sčítání, když počet hlasů přesáhl dvoutřetinovou většinu a ozval se potlesk, jsem si vzpomněl na chudé a na války. Okamžitě se mi vybavilo jméno Františka z Assisi," prozradil papež.

"František z Assisi byl člověkem chudoby, člověkem míru, člověkem, který miluje a ochraňuje stvoření, prohlásil papež s tím, že by na jeho odkaz rád navázal, jelikož "v tuto chvíli nemáme nejlepší vztahy s těmito pojmy."

"Jak já bych si přál, aby byla celá církev církví chudých a pro chudé," pokračoval František na tiskovém brífinku a vytyčil římskokatolické církvi tři hlavní cíle - šířit pravdu, dobrotu a krásu.

"Církev není politickou ale duchovní organizací, v jejím středu nestojí papež, ale Kristus. Jeho přítomnost se projevuje skrze lidskou svobodu," domnívá se František.

František také prozradil, že po jeho zvolení zazněly i návrhy, aby si zvolil jméno Hadrián VI. - po vzoru velkého církevního reformátora a v zjevném odkazu na potřebu změn v církvi - anebo i Klement XV., což zřejmě byla žertovná narážka na okolnost, že Klement XIV. svého času rozpustil jezuitský řád, kterého byl první papež z Latinské Ameriky členem.

Papež rovněž poděkoval svému předchůdci Benediktu XVI. i těm novinářům, kteří o jeho volbě informovali "v kontextu víry".

Vatikán také oznámil, že František příští sobotu navštíví svého předchůdce Benedikta XVI., který jako první papež po zhruba 600 letech rezignoval, a také se příští týden setká s argentinskou prezidentkou Cristinou Fernándezovou, kterou v minulosti kritizoval za liberální reformy jako uzákonění sňatků homosexuálů či poskytování antikoncepce ženám zdarma.

Z Buenos Aires do Vatikánu. Františkův život v obrazech:


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy