Papež odsloužil mši ve Spojených arabských emirátech, zúčastnili se jí i muslimové

ČTK ČTK
5. 2. 2019 9:50
Papež František na závěr své třídenní návštěvy Spojených arabských emirátů odsloužil mši pod širým nebem v Abú Zabí. Podle odhadu organizátorů se jí účastnilo na 170 tisíc lidí, včetně několika tisíc muslimů. Informovala o tom agentura AFP s tím, že tak velké veřejné shromáždění je v emirátech nevídané. Papež František se v neděli stal první hlavou katolické církve, která navštívila Arabský poloostrov, kolébku islámu.
Papež František odsloužil mši v Abú Zabí.
Papež František odsloužil mši v Abú Zabí. | Foto: Reuters

Mši ze stadionu v Abú Zabí vysílala místní televize v přímém přenosu. Na 50 tisíc lidí se jí účastnilo přímo na stadionu, dalších více než sto tisíc lidí ji sledovalo za branami stadionu na velkoplošné obrazovce.

Během mše zazněla řada jazyků, kromě angličtiny, arabštiny a italštiny to byla také francouzština, korejština či tagalština, kterou se hovoří na Filipínách. Právě lidé z Filipín a Indie tvoří velkou část z téměř milionu katolíků, kteří žijí a pracují ve Spojených arabských emirátech.

"Zcela jistě pro vás není jednoduché žít daleko od domova, chybí vám přízeň vašich milovaných a možná i cítíte nejistotu ohledně budoucnosti. Ale Bůh je věrný a svůj lid neopouští," povzbudil papež místní katolíky během mše.

Na rozdíl od jiných islámských států regionu mohou v SAE křesťané svou víru volně praktikovat. I v této devítimilionové zemi je ale nelegální snažit se získávat nové věřící k jinému náboženství než k islámu či vzdát se islámu a přejít na jinou víru, což se trestá i smrtí.

Papež přijel do SAE v neděli na pozvání korunního prince emirátu Abú Zabí. Během návštěvy mimo jiné podepsal za Vatikán s imámem mešity Al-Azhar, považované za sídlo hlavy sunnitského islámu, dokument o společném boji proti extremismu. Papež při pobytu v SAE také vyzval k větší spolupráci mezi křesťany a muslimy a odsoudil válku v Jemenu i další konflikty na Blízkém východě.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Rusko zahájilo trestní stíhání kvůli odstranění Koněvovy sochy

Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy maršála Koněva v Praze. Radnice Prahy 6 ji odstranila minulý pátek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy