Papež má nového náhradníka. Stal se jím Francouz Tauran

ČTK ČTK
20. 12. 2014 14:23
Kardinál Jean-Louis Tauran ve funkci vystřídal kritizovaného Itala Tarcisia Bertoneho.
Papež František těsně po svém zvolení
Papež František těsně po svém zvolení | Foto: Reuters

Vatikán - Novým vatikánským kardinálem komořím, tedy mužem, který stane prozatímně v čele římskokatolické církve v případě úmrtí či abdikace papeže, se stal francouzský kardinál Jean-Louis Tauran.

Ve funkci vystřídal bývalého muže číslo dvě ve Vatikánu, kritizovaného kardinála Tarcisia Bertoneho, informovala agentura AFP.

Jednasedmdesátiletý Tauran, který vede papežskou radu pro mezináboženský dialog, je velkým zastáncem sbližování s představiteli umírněného islámua horlivě odsuzuje muslimský extremismus.

Tauran, který trpí Parkinsonovou chorobou, v březnu 2013 z balkonu baziliky svatého Petra ohlásil světu nového papeže, tedy Františka.

Za Bertoneho éry církev čelila sérii skandálů kolem odhalení sexuálního zneužívání dětí kněžími či úniku důvěrných dokumentů o korupci a mocenském boji v centrální správě Vatikánu. Osmdesátiletý italský kardinál a bývalý státní sekretář byl podle svých kritiků hlavním viníkem toho, že se církev dosud nedokázala s těmito aférami vypořádat.

Bertoneho působení ve funkci zpochybnila například předloňská aféra známá jako Vatileaks. Komorník Benedikta XVI. Paolo Gabriele tehdy vynesl z Vatikánu citlivé dokumenty týkající se korupce a mocenských intrik na nejvyšších místech kurie (vatikánské vlády). Bertone byl údajně mezi lidmi, na něž dokumenty ukazovaly.

Jeho jméno zaznělo i při projednávání případu Vatikánské banky, kterou italské úřady vyšetřují kvůli podezření z praní špinavých peněz. Bývalý prezident banky měl přitom velmi blízko právě k Bertonemu.

Bertone samotného papeže podráždil na jaře, když vyšlo najevo, že si za obrovské peníze zřídil ve vatikánském paláci San Carlo luxusní byt o rozloze bezmála 700 metrů čtverečních. Tam se také po dosažení osmdesátky počátkem prosince uchýlil na dožití.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Pavel Zeman se vzdal funkce státního zástupce, informoval vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Ve funkci skončí na konci června

Zdroj: Domácí
před 3 minutami

Restauratéři nebudou muset podle Havlíčka kontrolovat, zda jsou hosté testováni, očkovaní nebo prodělali covid-19. Na zahrádkách bude možné wi-fi

Zdroj: ČTK
Další zprávy