Papež má nového náhradníka. Stal se jím Francouz Tauran

ČTK ČTK
20. 12. 2014 14:23
Kardinál Jean-Louis Tauran ve funkci vystřídal kritizovaného Itala Tarcisia Bertoneho.
Papež František těsně po svém zvolení
Papež František těsně po svém zvolení | Foto: Reuters

Vatikán - Novým vatikánským kardinálem komořím, tedy mužem, který stane prozatímně v čele římskokatolické církve v případě úmrtí či abdikace papeže, se stal francouzský kardinál Jean-Louis Tauran.

Ve funkci vystřídal bývalého muže číslo dvě ve Vatikánu, kritizovaného kardinála Tarcisia Bertoneho, informovala agentura AFP.

Jednasedmdesátiletý Tauran, který vede papežskou radu pro mezináboženský dialog, je velkým zastáncem sbližování s představiteli umírněného islámua horlivě odsuzuje muslimský extremismus.

Tauran, který trpí Parkinsonovou chorobou, v březnu 2013 z balkonu baziliky svatého Petra ohlásil světu nového papeže, tedy Františka.

Za Bertoneho éry církev čelila sérii skandálů kolem odhalení sexuálního zneužívání dětí kněžími či úniku důvěrných dokumentů o korupci a mocenském boji v centrální správě Vatikánu. Osmdesátiletý italský kardinál a bývalý státní sekretář byl podle svých kritiků hlavním viníkem toho, že se církev dosud nedokázala s těmito aférami vypořádat.

Bertoneho působení ve funkci zpochybnila například předloňská aféra známá jako Vatileaks. Komorník Benedikta XVI. Paolo Gabriele tehdy vynesl z Vatikánu citlivé dokumenty týkající se korupce a mocenských intrik na nejvyšších místech kurie (vatikánské vlády). Bertone byl údajně mezi lidmi, na něž dokumenty ukazovaly.

Jeho jméno zaznělo i při projednávání případu Vatikánské banky, kterou italské úřady vyšetřují kvůli podezření z praní špinavých peněz. Bývalý prezident banky měl přitom velmi blízko právě k Bertonemu.

Bertone samotného papeže podráždil na jaře, když vyšlo najevo, že si za obrovské peníze zřídil ve vatikánském paláci San Carlo luxusní byt o rozloze bezmála 700 metrů čtverečních. Tam se také po dosažení osmdesátky počátkem prosince uchýlil na dožití.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy