Papež František, idol nepochopený médii, už rok udivuje svět

Marek Hudema, HN
13. 3. 2014 12:11
Je považován za "novou značku" křesťanství, za reformátora. 77letý muž je přitom proti revolucím, žije konzervativně a nepotrpí si na reklamu.
Papež František. Ilustrační foto
Papež František. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Vatikán - Sotva existuje na světě osobnost, do které si lidé promítají tak protichůdná očekávání a kterou média citují s takovou chutí, aniž by si uvědomila, že většinou publikují přinejlepším polopravdu.

Papež František, který právě slaví rok ve své funkci, je totiž považován za "novou značku" křesťanství, za reformátora.

Sedmasedmdesátiletý papež je přitom proti revolucím, žije konzervativně, nepotrpí si na reklamu a upozorňuje na nebezpečí povrchnosti věcí a života bez přesahu.

Staré pravdy v novém obalu

"Papež je značka, je to znak něčeho. Je důležitým představitelem organizace, katolické církve, a někam ukazuje," říká Tomáš Hrivnák, poradce v oblasti strategie a řízení značek.

Foto: Reuters

Stejně jako všichni papežové před ním, i on prostě jen šíří poselství katolické víry. "Pochopil, v čem spočívá problém jeho organizace, že musí pracovat s lidmi, a navíc je to autentický člověk, které hodně zažil," dodává Hrivnák.

Svojí skromností František přitahuje někdy až milionové davy, včetně zástupů nevěřících. To se mimochodem naposledy podařilo papeži Janu Pavlu II. bojujícímu proti komunismu.

František buď jezdí vlastním renaultem z roku 1984, nebo chodí pěšky. Odmítl i luxusní papežské apartmá. Chová se stejně jako před svým zvolením, kdy žil v Argentině jako Jorge Mario Bergoglio, kněz, jezuita a později kardinál.

Stýká se s postiženými a nechává děti, aby k němu při mši přišly a obejmuly ho, stejně jako chodil do chudinských předměstí, favel v Argentině.

Samozřejmě, teď má své mediální poradce, třeba Grega Burkeho, bývalého novináře z americké televize Fox News. Ale ten už radil i jeho předchůdci Benediktovi. Nepomohlo to. Benedikt na rozdíl od Františka nebyl miláčkem médií ani levice a ani liberálů. Spíše naopak.

Přiblížit se lidem...

František se totiž skutečně chce setkávat s lidmi. "Nemůžeme se zavírat ve farnostech, když tolik lidí čeká na slovo Boží," řekl kněžím v Riu de Janeiru.

Papež František na palubě letounu do Ria žertoval s novináři.
Papež František na palubě letounu do Ria žertoval s novináři. | Foto: Reuters

Nutnost přiblížit se lidem zdůraznil i loni v listopadu ve své apoštolské exhortaci, důležitém papežském dokumentu Radost evangelia. V něm také kritizoval to, že se lidé příliš soustředí na provoz každodenního života, konzum a ekonomický systém, který dbá jen o zisky firem.

Nikoliv o zakotvení lidí a institucí ve společnosti. Exhortace byla vykládána jako kritika kapitalismu a výzva k zásahu. I když se v ní slovo kapitalismus vůbec neobjevilo. František vždy odmítal radikální snahy o svržení kapitalismu časté v takzvané teologii osvobození.

Věrouka stará stovky let

Výzvou ke změně politiky církve nejsou ani jeho smířlivé poznámky směrem k homosexuálům a rozvedeným či upozorňování na to, že celibát kněží není neměnné nařízení.

Papež František při mši na brazilské Copacabaně.
Papež František při mši na brazilské Copacabaně. | Foto: Reuters

Jsou spíše známkou, že papež je stále stejně konzervativní a se změnami moc nepočítá. František totiž v podstatě jen zopakoval to, co má katolická církev ve své věrouce už stovky let: že nelze někoho diskriminovat za homosexualitu, proto řekl, že gaye soudit nemůže.

Stále tak platí, že homosexuální chování je hřích, rozvody jsou formálně nepřípustné - leč za jistých podmínek lze manželství anulovat. A celibát není dogma víry, ale otázka stále platné disciplíny.

Vzhůru na misie

Co chce naopak dělat, naznačil ve své červencové encyklice Světlo víry. Vysvětluje, že víra je aktuální i v moderní době, nejde o nic proti technické civilizaci či rozumu. Jde o pokoru a lásku k Bohu i lidem.

František chce přijít s misijní "ofenzivou", vrátit církev k jejím kořenům, osekat "zbytečné" struktury, které tomu brání, a dát hlas svému okolí. Ale jen poradní.

Vytvořil sbor osmi kardinálů známý jako G8, který mu má pomoci zkrotit vatikánskou byrokracii. Vyměnil dlouholetého státního sekretáře, de facto předsedu vatikánské vlády Tarsiciso Bertoneho, i další úředníky. A jako jeho předchůdce Benedikt se snaží bojovat se zneužíváním dětí některými kněžími v minulosti.

Loni provedla katolická církev rozsáhlý průzkum mezi věřícími týkající se rozvodů či šíření víry mezi páry stejného pohlaví s dětmi.

Podle zdrojů týdeníku The Economist totiž prý papež chce usnadnit anulaci manželství, život rozvedeným v církvi a ženám umožnit zastávat některá úřední místa ve Vatikánu.

Ale liberálům rozhodně už o mnoho víc vstříc nevyjde. Ze základů víry nelze ustoupit a rychlé změny zvyků nemají konzervativci jako on rádi. Jestli i potom zůstane ještě miláčkem médií, není jasné.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 59 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Další zprávy