Berlín - Památník obětem holokaustu v centru německé metropole praská.
Dva roky po dokončení kontroverzního projektu vykazují čtyři stovky betonových stél závažné trhliny.
"Společně s architektem Peterem Eisenmanem teď pracujeme na řešení," řekl deníku Berliner Zeitung Uwe Neumärker, tajemník nadace, která pomník zavražděným Židům Evropy spravuje. "Jde pouze o estetický, nikoliv statický problém," dodal.
Památník v datech
- architekt: Peter Eisenman
- realizace: duben 2003 - květen 2005
- rozloha: 13 100 m2
- počet stél: 2711, výška od 0,2 do 4,7 metru
- náklady: 27,6 milionů eur
Prozatím není jasné, co trhliny v betonových blocích, z nichž některé měří až 4,7 metru, způsobilo. Odborníci nicméně zdůraznili, že se jedná o atypické poškození. Vyloučili také, že by trhliny způsobili teenageři, kteří často skáčou mezi betonovými bloky.
Velvyslanectví je mimo kontrolu
V úvahu nicméně připadají nadměrné otřesy při stavbě nedalekého komplexu ambasády USA, která nemusí podléhat německým stavebním normám.
Po celé straně přiléhající k památníku navíc Američané zapustili do chodníku mohutnou ocelovou zeď, která se v případě ohrožení během několika vteřin vysune.
Jako nejschůdnější řešení se prozatím jeví zalití prasklin speciální pryskyřicí. Na podzim tak bude rozlehlý památník v blízkosti Braniborské brány na několik dnů uzavřen.
Stavaři už obvinění čelili. Kvůli minulosti
Není to ostatně jediná potíž, která památník potkala.
V roce 2003 byly na několik měsíců práce na památníku zcela zastaveny. Ukázalo se totiž, že firma Degussa, která se na stavbě podílela, za druhé světové války prostřednictvím své dceřinné firmy vyráběla plyn Cyklon B, kterým nacisté vraždili evropské Židy v plynových komorách.
Mnozí židovští intelektuálové včetně architekta Eisenmana ale poukazovali na fakt, že Degussa o své minulosti nikdy nemlčela a se špinavým válečným průmyslem nemá moderní stavební firma žádnou spojitost.