Palestinec v buldozeru útočil v Jeruzalémě na auta

Zahraničí Zahraničí
5. 3. 2009 17:17
Útočník nikoho nezabil, sám ale následně podlehl střelným zraněním
Policisté na místě útoku, v pozadí buldozer.
Policisté na místě útoku, v pozadí buldozer. | Foto: Reuters

Jeruzalém - V centru Jeruzaléma se dnes odehrál incident, při kterém palestinský řidič buldozeru úmyslně najížděl na silnici do automobilů se zjevným cílem zabít a zranit co nejvíce lidí.

Svědkové tiskovým agenturám popsali, jak se buldozer na jeruzalémské Beginově magistrále střetl s autobusem a policejním vozem, který obrátil na střechu a dva policisty při tom lehce zranil. Jeden z policistů útočníka postřelil, další ránu z pistole mu pak zasadil kolem projíždějící taxikář. 

Palestinec, který podle všeho pracoval na nedaleké stavbě, následně při převozu do nemocnice svým zraněním podlehl.

V kabině jeho vozidla policie nalezla otevřený Korán. Incident byl klasifikován jako teroristický útok, byť se k němu žádná z radikálních organizací nepřihlásila.

Jde o čtvrtý podobný útok za poslední rok (snímek z jiného loňského incidentu)
Jde o čtvrtý podobný útok za poslední rok (snímek z jiného loňského incidentu) | Foto: Reuters

Mušír Masrí, předák hnutí Hamás, které ovládá Gazu, však považuje útok za "přirozenou odpověď na agresi vůči našemu lidu".

"Sionistický nepřítel by si měl uvědomit, že pouze on sám nese zodpovědnost za vyhánění našich lidí v Jeruzalémě a zabíjení v Gaze a na Západním břehu," citovala Masrího agentura Reuters.

Jde už o čtvrtý podobný případ v Jeruzalémě za poslední rok. Předtím atentátníci řádili na silnici v bagrech i osobních automobilech.

"Šlo o útok s cílem zabít nevinné lidi," řekl starosta Jeruzaléma Nir Barkat v rozhovoru pro izraelskou televizi. Zároveň vyzval ke zničení domu, v němž útočník žil, jako výstraha pro další lidi, kteří by jej chtěli napodobit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Gazprom varoval, že ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit o dalších 60 procent

Ruský Gazprom varoval, že ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit o dalších 60 procent. Jeho vlastní vývoz a produkce vinou západních sankcí klesá.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Cena elektřiny na burze v Německu poprvé přesáhla 500 eur za megawatthodinu

Cena klíčového termínového kontraktu na elektřinu v úterý na energetické burze European Energy Exchange (EEX) v Lipsku poprvé překročila 500 eur (zhruba 12 300 korun) za megawatthodinu. Za poslední rok se tak zvýšila zhruba o 500 procent, vzhůru ji tlačí hlavně omezování dodávek ruského plynu, informovala agentura Bloomberg.

Ceny na burze v Lipsku jsou pro Evropu zásadní. Analytici nepředpokládají, že cenový růst v nejbližší době poleví.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Policie vede kázeňská řízení s policisty, kteří zasáhli na akci ANO v Krumlově

Ředitelství jihočeské policie vede kárná řízení s policisty, kteří zasahovali na předvolební akci hnutí ANO v Českém Krumlově. Informaci, kterou v úterý přinesl server Seznam Zprávy, potvrdil mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Policejní prezident Martin Vondrášek v pátek oznámil, že od jihočeského policejního ředitele Luďka Procházky očekává opatření do dvou týdnů. V Krumlově zasáhli neuniformovaní policisté proti ženě, odvezli ji pak na služebnu.

"V souladu s pokynem policejního prezidenta zahájil jihočeský policejní ředitel kázeňská řízení a bude o nich informovat, nejdřív pana policejního prezidenta," řekl Matzner. Kolika policistů se řízení týká, neuvedl.

Kritiku části médií vyvolal zejména zákrok v Borovanech. Neuniformovaní policisté při něm zaklekli na školáka, který odnesl Babišovi reproduktor. Emoce vyvolal zásah rovněž neuniformovaných policistů proti ženě v Českém Krumlově, kterou odvezli v neoznačeném autě na služebnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy