Pákistánský soud prodloužil vazbu Češce zadržené s heroinem, ve vězení zůstane do konce ledna

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 1. 2018 18:40
Jednadvacetiletá Češka byla před dvěma týdny zadržena na mezinárodním letišti v Láhauru s devíti kilogramy heroinu.
Česka zadržená v Pákistánu.
Česka zadržená v Pákistánu. | Foto: DVTV

Praha/Láhaur - Pákistánský soud prodloužil vazbu Češce, která byla před dvěma týdny zadržena na mezinárodním letišti v Láhauru s devíti kilogramy heroinu. Ve věznici zatím zůstane do konce ledna, kdy má znovu předstoupit před soud. Dnes k soudu jednadvacetiletá Češka předvedena nebyla, řekla mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová na základě informací od zástupkyně českého velvyslanectví.

Žena zůstává ve věznici v Láhauru. Před stejný soud by měla znovu předstoupit 30. ledna, kdy se bude opět rozhodovat o dalším pokračování vazby. "Případ vyšetřují i celníci, vyšetřování ještě neskončilo," dodala Valentová. Soudní řízení, které už bude řešit samotný čin, by podle dosavadních informací české diplomacie mohlo začít v první polovině února.

Pákistánští celníci ženu zadrželi 10. ledna, údajně poté, co prošla přes dvě kontrolní stanoviště protidrogových jednotek cestou na let do Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Devět kilogramů drogy našli v jejím kufru. Za pašování drog jsou v Pákistánu obvykle velmi vysoké tresty, výjimkou není ani trest smrti. Ten se ale podle českého ministerstva zahraničí zpravidla neuplatňuje vůči cizincům.

Pákistánský list Daily Pakistan napsal, že Češka nemohla být ve středu předvedena před soud kvůli stávce místní policie. Policisté bojkotovali soudní jednání poté, co byli někteří jejich kolegové zbiti studenty na Paňdžábské univerzitě po střetech mezi dvěma skupinami tamních posluchačů.

Před soud byl ale podle deníku předveden údajný pákistánský komplic mladé Češky, kterému byla prodloužena vazba o dva týdny. Muž prý Češce zařídil v Pákistánu ubytování, a to na pokyn svého bratra, kterého zadržená česká občanka již dříve označila za svého obchodního partnera.

Češka se už v Láhauru setkala s českým honorárním konzulem, dostala vzkazy od rodiny a balíček se základními potřebami. Dívka má k dispozici právníka, podle mluvčí ministerstva je na tom zdravotně dobře a na podmínky ve věznici si nestěžovala.

Tereza H. může dostat až 20 let, sama přiznala, že byla v Pákistánu už čtyřikrát, vždy něco provážela v kufru, říká novinářka Tereza Engelová | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Dálnici D4 směrem na Prahu uzavřely dvě dopravní nehody

Kvůli dvěma na sobě nezávislým nehodám mezi Příbramí a Dobříší je uzavřena dálnice D4 ve směru na Prahu. Policie odklání dopravu na sjezdu číslo 41 u Dubence, zpět na dálnici se auta vrací na exitu 32. Objízdná trasa vede po souběžné silnici přes obec Obořiště.

Při nehodách se nikdo nezranil, řekla příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová. K haváriím došlo na 34. kilometru kolem 05:30. Podle mluvčí do sebe při jedné jedné z nehod narazila tři auta, při druhé dva vozy. Příčinu havárií policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy