Češka zatčená v Pákistánu s heroinem má šanci na návrat za dva až tři roky, zatím zůstává ve vazbě

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 24. 1. 2018 11:07
Pákistán má problémy s heroinem, který se přes zemi valí ze sousedního Afghánistánu. Pašeráci často využívají jako kurýry matky s dětmi nebo ženy, který mají jiný než pákistánský pas.
Po internetu koluje video s Českou, u níž pákistánští celníci našli 9 kg heroinu | Video: Facebook

Láhaur - Češka, kterou na začátku roku zadrželi v Pákistánu kvůli drogám, teď čeká ve vazbě na soud. Až po něm se rozhodne, zda a kdy se bude moci vrátit domů.

Opiové pole v Afghánistánu.
Opiové pole v Afghánistánu. | Foto: Reuters

V kufru jedenadvacetileté Terezy H. našli celníci na letišti v Láhauru devět kilogramů heroinu. Za to se v Pákistánu udělují velmi vysoké tresty, výjimkou není ani trest smrti. 

Ve středu nakonec Češka nebyla předvedena k soudu. Ten jí však s nejvyšší pravděpodobností prodlouží vazbu až do konce ledna.

Novinářka Tereza Engelová, která v Pákistánu několik let žila, ale nechce spekulovat, jaké má zadržená dívka šance.

"Do té doby, než soud řekne rozsudek, by se o tom nemělo zbytečně moc hovořit. Právě aby se nemařily šance na úspěšné vyjednávání o jejím návratu," řekla Aktuálně.cz Engelová. "Některé podobné případy ale v minulosti dopadly tak, že Pákistán odsouzené vyhostil po dvou až třech letech," dodala.

Po výslechu Češky zatkla pákistánská policie další lidi. Podle médií je jedním z nich obchodník s nemovitostmi, který celé pašování organizoval.

List Daily Pakistan pak v úterý zveřejnil informaci, že muž jménem Nikolai Ivanov hrozí v e-mailu adresovaném redakci teroristickými útoky na území Pákistánu, pokud nebude Češka do 48 hodin na svobodě.

Tereza H. policii řekla, že věděla o předmětu ve svém kufru. Domnívala se však, že jde o dárek, a netušila prý nic o drogách. V Láhauru chtěla nastoupit do letadla směřujícího do Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech.

Letouny napěchované drogami

Případ ukazuje i rivalitu mezi jednotlivými pákistánskými bezpečnostními složkami. Češku zadrželi na letišti pracovníci celní kontroly, zatímco prošla stanovištěm protidrogové ostrahy (AFN). Té ale celníci odmítli dívku vydat k výslechu. A nechtěli ji předat ani speciálním jednotkám, které střeží letiště (ASF).

Vyšetřování nakonec vede společný tým, který je složený ze všech těchto tří složek.

Někteří příslušníci pákistánských protidrogových jednotek ostatně sami čelili vyšetřování po loňském skandálu. V květnu objevila britská policie na londýnském letišti Heathrow heroin, který byl ukrytý v letadle společnosti Pakistan International Airlines. A vzniklo podezření, že přímo členové AFN se mohli na pašování podílet.

Jen o týden později našla policie v pákistánském Karáčí další letoun této společnosti, napěchovaný heroinem. Rovněž měl odletět do Londýna.

Země heroinu "zaslíbená"

Pákistánci už v minulosti uvedli, že pašeráci heroinu často využívají jako kurýry matky s dětmi nebo ženy, který mají jiný než pákistánský pas.

V roce 2014 například dostala doživotní trest Britka pákistánského původu, která převážela v zavazadlech 63 kilogramů heroinu.

Pákistán je jednou z největších tranzitních zemí této drogy na světě kvůli tomu, že sousedí s Afghánistánem. Tam se pěstuje opium, základní surovina pro výrobu heroinu. Hranice obou zemí je dlouhá přes 4200 kilometrů.  

"Dříve byly v Pákistánu laboratoře, kde se drogy zpracovávaly. Ale to si teď už Afghánci dělají sami," doplňuje Engelová.

Podívejte se na rozhovor s Terezou Engelovou v DVTV:

Tereza H. může dostat až 20 let, sama přiznala, že byla v Pákistánu už čtyřikrát, vždy něco provážela v kufru, říká novinářka Tereza Engelová | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy