Demoliční práce na betonové bariéře v ulici Ledra v centru hlavního města skončily dnes v brzkých ranních hodinách.
Kyperský prezident Tasos Papadopulos řekl, že Řekové na své straně zrušili kontrolní stanoviště, ale že civilisté nebudou moci ulicí procházet, dokud Turecko z místa nestáhne vojáky. Policie proto na uvolněné místo postavila z bezpečnostních důvodů hliníkové zátarasy a prostor střeží.
Jako berlínská zeď
Mluvčí mírových jednotek OSN, které hlídají "zelenou linii" rozdělující ostrov od roku 1974 na tureckou a řeckou část, Nick Birnback, řekl, že Spojené národy doufají v rychlé zprovoznění přechodu v ulici Ledra.
Přesto, že práce začaly až pozdě večer a konaly se za tmy, přišlo na místo několik desítek lidí a jakmile se do pět metrů vysoké zdi zabořila bourací kladiva, začali tleskat.
Našli se i tací, kteří událost přirovnali k pádu berlínské zdi. Rasit Pertev, hlavní poradce kyperskotureckého vůdce Mehmeta Aliho Talata, vyjádřil přesvědčení, že dynamika tohoto kroku povede k otevření přechodu.
Sutiny z místa odvážely nákladní automobily, ale někteří z přihlížejících si odnesli kousky zdiva na památku jako kdysi lidé v Berlíně.
Turecká invaze
Ulice Ledra, která má na řecké straně podobu pěší zóny lemované obchůdky a kavárnami, přetíná demarkační linii vytyčenou po turecké invazi z roku 1974. Turecko tehdy svou vojenskou akci odůvodnilo potřebou předejít hrozícímu připojení ostrova k Řecku.
Jeho armáda obsadila severní třetinu ostrova a všechny Řeky vyhnala na jih. Dodnes je na ostrově kolem 35 tisíc tureckých vojáků. Vládu severokyperské turecké republiky však kromě Ankary nikdy nikdo neuznal.
Turecké úřady roku 2003 zmírnily omezení pohybu a vybudováním přechodů na pěti místech linie umožňují návštěvy mezi obyvateli obou částí Kypru. Přímo v centru hlavního města, jemuž místní říkají Lefkósie, ale dosud žádný přechod není.
Gesto dobré vůle
"Z naší strany jde o gesto dobré vůle, které by mělo přispět k otevření ulice Ledra," prohlásil mluvčí kyperskořecké vlády. Načasování akce naznačuje, že kyperští Řekové mohli chtít přitáhnout pozornost ke kyperskému problému a připomenout turecký postoj během stávajícího summitu Evropské unie v Bruselu.
Kypr vstoupil do EU spolu s devíti dalšími nováčky v květnu 2004. Vzhledem k pokračujícímu rozdělení ostrova jsou ale občany EU jen kyperští Řekové, ptestože to byli právě oni, kdo před třemi lety odmítl v referendu sjednocení ostrova podle plánu generálního tajemníka OSN Kofiho Annana, zatímco kyperští Turci hlasovali pro.
Kyperská otázka je velkou překážkou i pro snahy Turecka o přijetí do EU a také zdrojem napětí mezi ním a Řeckem. Obě kyperské strany jsou v posledních letech tlačeny mezinárodním společenstvím, aby dospěly ke konečnému mírovému vyrovnání.
Turecko se k nejnovějšímu vývoji zatím oficiálně nevyjádřilo. Tureckokyperský premiér Ferdi Sabit Soyer, který je na návštěvě v Londýně, ale stržení bariéry přivítal: "Ta zeď tam nepatří...tohle je pozitivní vývoj," řekl.