Ozbrojenci zaútočili na shromáždění v Kábulu, zemřelo nejméně 27 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 3. 2020 17:42
Při útoku na vzpomínkovém shromáždění v Kábulu zemřelo nejméně 27 lidí, dalších 55 utrpělo zranění. Všechny oběti pocházejí z řad civilistů, informuje agentura AP s odvoláním na afghánské úřady. Na místě byl i přední afghánský politik Abdulláh Abdulláh, nic se mu nestalo. K útoku se skrze svou propagandistickou agenturu Amak přihlásila teroristická organizace Islámský stát.
Afghánští vojáci nedaleko místa útoku v Kábulu.
Afghánští vojáci nedaleko místa útoku v Kábulu. | Foto: Reuters

"Útok začal zaduněním, na místo podle všeho dopadla raketa, Abdulláhovi a dalším politikům se nic nestalo," řekl mluvčí činitele, který donedávna zastával post afghánského premiéra.

Na záběrech televize Tolo News bylo vidět, jak se lidé utíkají schovat, a byla slyšet střelba. Na místo následně dorazily desítky příslušníků bezpečnostních sil a oblast uzavřely. Útočníci se podle mluvčího ministerstva vnitra ukryli v nedostavěném obytném domě. Na kontrolních stanovištích v Kábulu platí zvýšená bezpečnostní opatření.

Afghánský prezident Ašraf Ghaní útok odsoudil jako zločin proti lidskosti. Abdulláhovi, svému dlouhodobému politickému rivalovi, telefonoval. Abdulláh odmítá uznat výsledky zářijových prezidentských voleb, v nichž ho Ghaní porazil. Při hlasování o nové hlavě státu proti sobě stáli už v roce 2014.

Shromáždění se konalo na počest někdejšího politického vůdce hazárské menšiny Abdala Alího Mazárího, který zemřel v roce 1995 ve vězení islamistického hnutí Tálibán. Útok se se při této akci odehrál i před rokem, tehdy při něm zemřelo několik lidí a desítky dalších byly zraněny. Zodpovědnost za neštěstí tehdy rovněž přijal Islámský stát.

Hazárové se hlásí k šíitské větvi islámu, zatímco většina Afghánců vyznává sunnitský islám. Hazárové jsou opakovaně cílem atentátů ze strany sunnitských extremistů.

Reuters připomíná, že Kábul nyní zažil první velký útok od minulé soboty, kdy Tálibán a Spojené státy v Dauhá podepsaly dohodu o stažení vojsk USA a NATO z Afghánistánu. Západní vojáci mají odejít do 14 měsíců. Tálibán na oplátku slíbil, že nedovolí svým členům a ani žádným jiným organizacím využívat afghánské území k útokům na USA a jejich spojence.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy