Otevřete svá srdce Bohu, apeloval papež na věřící

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
24. 12. 2013 23:36
Mši naslouchaly v bazilice svatého Petra tisíce věřících z celého světa
Papež František během půlnoční mše.
Papež František během půlnoční mše. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František odsloužil v bazilice svatého Petra ve Vatikánu svoji první půlnoční mši.

Obřadu, který začal krátce před půl desátou večer, se zúčastnily nejen stovky církevních hodnostářů, ale i na 10 000 věřících.

Během své krátké promluvy papež věřící vyzval k vystříhání se pýše a sobeckosti a otevření srdcí Bohu. Podle něj si člověk ve svém životě může vybrat mezi tmou a světlem.

"Bůh je světlo, v něm není žádná temnota. Zatímco lidé zažívají období světla a tmy, věrnosti a nevěry, totéž prožíváme každý osobně. Ti, kdo milují Boha, bratry a sestry, kráčejí světlem. Ti se zavřeným srdcem ovládaným pýchou, podvodem a egoismem pohlcuje tma," citovaly agentury z textu papežovy promluvy.

Prvními, kdo jsou schopni přijmout a pochopit Ježíšovo poselství, jsou lidé odsouvaní na okraj, ti, kteří jsou "posledními", citovala papeže agentura AFP.

Svěží vítr

Na mši dorazili podle agentury Reuters poutníci z celého světa, přičemž někteří tvrdí, že důvodem je právě František.

Podle nich do katolické církve přinesl svěží vítr. "Církev se více zaměřuje na chudé, je strohá, živější. ... Stará se o každého na světě," neskrývala nadšení například Dolores Di Benedettová z papežovy rodné Argentiny.

Rovněž Ital Giacchino Sabello tvrdí, že nikdy do Vatikánu na půlnoční mši nejel, ale nyní ho k cestě přiměly právě činy někdejšího kardinála z Buenos Aires. "Přijel jsem poměrně z daleka, a to především proto, že bylo hezké slyšet papežova slova zblízka a zjistit, jak jím jsou lidé ohromeni," líčil.

Půlnoční mší začalo pro 77letého Františka poměrně hektické období. Už ve středu v poledne pronese tradiční požehnání Městu a světu (Urbi et orbi). Další mše ho čekají 31. prosince a na Nový rok.

Vše zakončí 6. ledna mše ke svátku Zjevení Páně, která se uskuteční na Svatopetrském náměstí.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Na Maltě zadrželi muže, kterého podezírají ze zprostředkování vraždy novinářky

Maltská policie zadržela muže, kterého považuje za zprostředkovatele vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové. S odvoláním na své zdroje o tom v úterý informovala agentura Reuters. Podle listu Times of Malta zadržený nabídl policii spolupráci výměnou za prezidentskou milost. Novinářka, která psala o korupci ve vládních kruzích, zahynula při výbuchu bomby ve svém voze v říjnu 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy