Ostrov Forvik vyhlásil nezávislost na Británii

man
23. 6. 2008 9:00
Jediný obyvatel ostrova zveřejnil deklaraci na webu
Shetlandy leží severovýchodně od Skotska.
Shetlandy leží severovýchodně od Skotska. | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Možnost odtržení Severního Irska, Skotska nebo Walesu od Velké Británie se čas od času vrací jako téma pro ostrovní média a politology.

Většinou po některých vystoupeních stoupence samostatného Skotska Seana Conneryho nebo v době regionálních voleb, v nichž se rozhoduje o hlasech například pro Skotskou národní stranu.

Vyhlášení nezávislosti ale nakonec přišlo z jiné části Spojeného království. Namísto obav o budoucnost vzbudí spíše úsměvy.

Královna Alžběta II.
Královna Alžběta II. | Foto: Reuters

Na své webové stránce vyhlásil samostatnost malého ostrova Forvik jeho jediný obyvatel, pětašedesátiletý Stuart Hill.

Na malém nehostinném kousku země, který je součástí Shetlandských ostrovů, bydlí tento dobrodruh ve stanu od roku 2001. Uvedl, že ode dneška neuznává na "svém" ostrůvku britské zákony ani legislativu Evropské unie.

"Forvik není podřízen žádné britské vládě. Ani centrální, ani místní," tvrdí muž na internetu.

Osnuje také plány na vlastní vlajku, vlastní poštovní známky a dokonce měnu, která se bude nazývat gulde. Tvrdí také, že na Forviku neplatí žádné britské daně a že rozhodně nehodlá zavádět daň z přidané hodnoty.

Zve na ostrov lidi z celého světa, kteří mají zájem stát se občany Forviku.

O odtržení Skotska se často hovoří, tamní separatisté ale zatím nemají tak velkou podporu. Skotská vlajka tak většinou vlaje jen na zápasech skotské fotbalové reprezentace.
O odtržení Skotska se často hovoří, tamní separatisté ale zatím nemají tak velkou podporu. Skotská vlajka tak většinou vlaje jen na zápasech skotské fotbalové reprezentace. | Foto: Aktuálně.cz

Královně Alžbětě II. prý napsal dopis, kde jí nabídl, že ji uzná jako titulární hlavu státu Forvik. Ten by tak měl získat podobný status jako třeba Kanada nebo Austrálie, které také uznávají královnu jako formální hlavu státu.

Nárok na ostrov Stuart Hill odvozuje poněkud nejasně od smlouvy mezi dánským králem Christianem I. a skotským monarchou Jiřím III. z 15. století.

Skot údajně získal Shetlandy jako svatební věno. Podle Hillova výkladu ostrovy nemají být součástí Británie.

Vláda v Londýně zatím na Hillovo prohlášení nijak nereagovala.  Patrně se tak ani nechystá učinit.

 

 

Právě se děje

Další zprávy