reklama
 
 

OSN se nezúčastní schůzek o venezuelské krizi, chce zůstat důvěryhodným prostředníkem

4. 2. 2019 18:06
Úřad generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese se nezúčastní žádné schůzky, která se bude zabývat venezuelskou krizí. OSN si chce udržet důvěryhodnost, aby mohla případně fungovat jako prostředník mezi oběma stranami. Oznámil to Guterresův úřad. V Kanadě se v pondělí schází takzvané Limská skupina, tedy země, z nichž naprostá většina neuznala Nicoláse Madura za venezuelského prezidenta kvůli sporným loňským volbám.

Další mezinárodní setkání k Venezuele svolaly na 7. února Uruguay a Mexiko, které k dění k Venezuele podle svého vyjádření zaujímají neutrální pozici.

"Sekretariát OSN se rozhodl nezúčastnit se jednání žádné z těchto skupin, aby zajistil důvěryhodnost své nabídky být prostředníkem mezi oběma tábory a aby byl schopen na jejich žádost pomoci hledat politické řešení," uvedl v prohlášení Guterresův úřad.

Z textu není jasné, jaké skupiny má OSN na mysli. Jednání Limské skupiny se zúčastní také USA, a to prostřednictvím videokonference, a rovněž Evropská unie.

Limskou skupinu tvoří 14 zemí - Argentina, Brazílie, Kanada, Chile, Kolumbie, Kostarika, Guatemala, Honduras, Mexiko Panama, Paraguay, Peru, Guyana a Svatá Lucie. Kromě Mexika tyto země uznaly za úřadujícího prezidenta Venezuely předsedu parlamentu Juana Guaidóa.

Už v minulosti tak učinily USA a v pondělí se připojilo 15 evropských států, mezi nimiž je i Česko. Guaidó má podle nich coby dočasná hlava země uspořádat svobodné volby.

Madurova vláda hodlá přehodnotit vztahy s těmi evropskými státy, které v pondělí Guaidóa uznaly coby úřadujícího prezidenta.

Video: Za krveprolití ve Venezuele budete zodpovědní vy, vyhrožuje Trumpovi Maduro

Za krveprolití ve Venezuele budete zodpovědný Vy, vyhrožuje Trumpovi Maduro | Video: Reuters |  01:08

autor: ČTK | 4. 2. 2019 18:06

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama