reklama
 
 

OSN by mohla zmírnit sankce proti KLDR, navrhuje ruský senátor

Aktualizováno 21. 7. 2018 22:33
Rusko, stejně jako ostatní stálí členové nejvyššího orgánu OSN, na zachování sankcí oficiálně trvá, dokud Pchjongjang nezahájí program denuklearizace.

Moskva/Tokio - Rada bezpečnosti OSN by měla posoudit a možná i realizovat zmírnění sankcí proti Severní Koreji. Agentuře TASS to dnes během návštěvy Japonska řekl vlivný ruský senátor, šéf zahraničního výboru Rady federace Konstantin Kosačov.

Rada bezpečnosti sankce přijala koncem loňského roku v reakci na jaderný a raketový program KLDR. Pro sankce zvedl ruku i ruský delegát.

Rusko, stejně jako ostatní stálí členové nejvyššího orgánu OSN, zatím na zachování sankcí oficiálně trvá, dokud Pchjongjang nezahájí program denuklearizace.

Na likvidaci severokorejské jaderné výzbroje se v červnu na summitu v Singapuru dohodli americký prezident Donald Trump a severokorejský diktátor Kim Čong-un. Podle západních zpravodajských služeb ale Kim zatím k denuklearizaci nepřikročil.

Kosačov ruské agentuře řekl, že pokud KLDR "kroky k likvidaci jaderných zbraní neučinila, pak svůj jaderný program alespoň zmrazila". To by mělo vést k "jistým rozhodnutím o sankčním režimu na úrovni Rady bezpečnosti OSN," dodal ruský politik.

Ke zmírnění sankcí OSN minulou středu vyzval i ruský velvyslanec v Pchjongjangu Alexandr Macegora. "Podle rezolucí o sankcích vůči KLDR povede adekvátní chování Pchjongjangu ke zmírnění a následnému zrušení sankcí. Pozitivní změna na Korejském poloostrově je teď evidentní," řekl diplomat ruské agentuře RIA Novosti.

autor: ČTK | 21. 7. 2018 16:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama