Záplavy, polámané stromy a chaos v dopravě. Orkán Ciara udeřil na Britské ostrovy

ČTK ČTK
9. 2. 2020 18:13
Orkán Ciara pustoší při cestě na východ Britské ostrovy. Z řady míst přicházejí zprávy o velkých materiálních škodách, stejně jako o výrazném omezení silniční, železniční, lodní i letecké dopravy. Například aerolinky zrušily desítky letů a londýnské nádraží Euston vzkázalo cestujícím, ať ani nechodí na nádraží.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Záplavy, polámané stromy, výpadky proudu a chaos v dopravě za sebou na Britských ostrovech zanechává orkán Ciara, který zde udeřil v neděli ráno a přesouvá se směrem na východ.

Kvůli větru o rychlosti až 150 kilometrů v hodině se rušily letecké spoje v Dublinu i Londýně, extrémní počasí narušilo například i železniční dopravu ve Skotsku. Britská média hlásí z mnoha míst materiální škody, zprávy o obětech se zatím neobjevily.

Podle televize Sky News kvůli bouři přišlo o dodávky elektřiny skoro 140 tisíc britských domácností. V Irsku výpadky postihly kolem 14 tisíc domácností. Z obou zemí jsou hlášeny značné komplikace v silniční, železniční, lodní i letecké dopravě.

Na severu Anglie byl například poprvé kvůli špatným povětrnostním podmínkám zcela uzavřen dálniční most přes řeku Humber postavený v roce 1981, v Londýně zase přestal jezdit přívoz přes Temži na východním předměstí Woolwich. Vysoké vlny ochromily přístavy na obou stranách Lamanšského průlivu, jak v anglickém Doveru, tak ve francouzském Calais.

Na ostrově Isle of Wight na jihu Británie naměřili maximální rychlost větru 156 kilometrů za hodinu, píše Sky News. Aerolinky za těchto podmínek zrušily desítky letů, přičemž problémy se dotkly i spojení mezi britskou metropolí a Prahou. Železniční tratě v Anglii místy zablokovaly spadlé stromy či trampolíny vyzdvihnuté ze zahrad, informovala zpravodajská společnost BBC.

Londýnské nádraží Euston odpoledne potenciálním pasažérům vzkázalo, aby se vůbec nevydávali na cestu, protože bylo "čím dál těžší zajišťovat spolehlivé" spoje. V budově nádraží se přes den nahromadilo tolik lidí, že jej vedení muselo na půl hodiny uzavřít.

Kromě větru o síle přes 100 kilometrů v hodině provází orkán Ciara i přívalové deště. Britské úřady na dnešek vydaly přes 250 výstrah kvůli hrozbě povodní a varování se už naplnila na řadě míst na severu Anglie. V Mytholmroydu v regionu Yorkshire se vylila z břehů řeka Calder a voda v ulicích sahala až po okna zaparkovaných automobilů.

Počasí narušilo kromě sportovních klání také tradiční program britské královny Alžběty II., která nepřišla na mši do kostela u svého venkovského sídla v Sandringhamu.

 

Právě se děje

Další zprávy