Wiesbaden - Jedni mluví o jediném realistickém politickém kroku, jiní o zradě ideálů. Bezmála deset let po české opoziční smlouvě se rodí její obdoba v Hesensku.
Tamní sociální demokraté, kteří mají po nedávných volbách přesně stejný počet mandátů jako CDU, totiž chtějí vytvořit menšinovou zemskou vládu s tichou podporou exkomunistické Levicové strany (Die Linke).
Premiérkou sředoněmecké země by se podle tohoto modelu stala šéfka zemské SPD Andrea Ypsilantiová, která by tak odstavila dlouholetého předsedu wiesbadenské vlády za CDU Rolanda Kocha, který ve volební kampani vsadil na kritiku imigrace.
Čtěte více: Německé volby vyostřilo téma kriminality mladých
Vstřícnou politiku vůči Levici si Ypsilantiová nechala posvětit i spolkovým předsednictvem SPD, kde proti hlasoval jen jediný z 46členného ústředí.
"Nemá smysl neustále tabuizovat Levici," řekl v televizi ARD vlivný člen SPD, berlínský starosta Klaus Wowereit.
Otevřenost vůči exkomunistům kritizují nejen liberálové a CDU, s nimiž sociální demokracie tvoří na spolkové úrovni velkou koalici, ale i někteří zemští lídři SPD.
Exkomunisté slaví i na Západě
"Politika vůči Levici vyvolává masivní problémy důvěryhodnosti," prohlásil předseda dolnosaské SPD Garrelt Duin.
Levice, respektive její předchůdkyně PDS, platila dlouhá léta za stranu, která má úspěchy jen na východě Německa.
Dnes je ale zastoupena již ve čtyřech sněmech západoněmeckých zemí - Brémách, Dolním Sasku, Hesensku a nejnověji také v Hamburku.
Více o povolebním Hamburku: CDU experimentuje. Možná zkusí vládnout se Zelenými