Opičí předchůdce viru HIV je tu už od paleolitu

Radim Klekner Radim Klekner
18. 9. 2010 6:27
Až doposud se věřilo, že opičí virus vznikl před několika stovkami let.
Výzkum viru HIV pokračuje dlouhá léta, stále ale není přesně zjištěno, kdy se přenesl z primátů na lidi
Výzkum viru HIV pokračuje dlouhá léta, stále ale není přesně zjištěno, kdy se přenesl z primátů na lidi | Foto: Naďa Straková

Covington, Kentucky - Kdysi přeskočil z mangabejů a drilů na šimpanze a z těch zase na lidi, kteří pojídali jejich maso.

Na tom, že od afrických primátů se opičím virem SIV, jenž zmutoval do podoby HIV přenášené mezi lidmi, člověk nakazil na konci 19. či počátkem 20. století, se až doposud shodovala většina odborné veřejnosti.

Nejasnosti panovaly jen okolo přenosu opičího viru na šimpanze. Až doposud se věřilo, že k tomu došlo před několika málo stovkami let.

Vědci z Tulaneova Národního centra pro výzkum primátů v kentuckém Covingtonu teď zjistili, že opičí obdoba viru vznikla před nejméně třiceti tisíci lety. A že přenos na člověka a následná mutace viru tak mohly proběhnout už během mladšího paleolitu (40-8 tisíc let př. n. l.) nebo dokonce ještě dříve.

Přišli na to díky studiu několika druhů opic na západoafrickém ostrově Bioko, který se před deseti tisíci lety odtrhl od pobřeží Kamerunu, když skončila poslední doba ledová a náhle stoupla hladina oceánů.

Výsledky svého výzkumu zveřejnili v posledním čísle časopisu Science.

Molekulární hodiny promluvily

Jejich objev neobjasňuje, kdy přesně došlo k přenosu viru SIV a jak probíhala jeho mutace na HIV, naznačuje ale, že se jednalo o proces trvající tisíce let.

"Věděl jsem, že dosavadní terorie nemohou být správné, protože virus se šířil od Atlantického k Indickému oceánu a pak dále na jih (afrického) kontinentu a tento proces musel trvat déle než jenom několik stovek let," tvrdí spoluautor studie, virolog Preston A. Marx.

Na nemoc AIDS již zemřelo na 25 milionů osob.
Na nemoc AIDS již zemřelo na 25 milionů osob. | Foto: Reuters

Jeho tým našel Virus opiči imunitní nedostatečnosti (SIV) u čtyř ze šesti druhů opic na Bioku, a sice u drila černolícího, kočkodana Preussova, kočkodana červenonosého a guerézy černé. Celkem bylo testům podrobeno 79 zvířat a virus byl odhalen u 22 z nich.

Jelikož se ale jednotlivé varianty viru u všech čtyř druhů opic zásadně liší, vědci vyloučili, že by se z pevniny na ostrov dostaly během posledních několika staletí. Pomocí molekulárních hodin viru stanovili dobu jeho vzniku na 32-75 tisíc let.

Přeměna HIV může trvat tisíce let

Viroložka Beatrice H. Hahnová, která virus SIV před lety objevila, je přesto přesvědčena, že SIV začal v těle afrických lovců opic mutovat v HIV až ve dvacátém století.

Její argument: Kdyby tomu bylo dříve, musel by se vir podle ní dostat do Ameriky společně s africkými otroky již v 16. a nejpozději v 18. století.

První potvrzené stopy viru HIV byly objeveny v krvi muže z Kinshasy v tehdejším belgickém Kongu, která mu byla odebrána v roce 1959.

Spoluautor nové studie o vzniku viru doktor Marx věří, že hlavní příčinou masového šíření bylo hromadné používání nesterilizovaných injekčních stříkaček a populační exploze ve velkých afrických městech, zaznamenaná od 60. let minulého století.

V roce 1910 nemělo žádné z měst centrální Afriky více než deset tisíc obyvatel.

SIV není pro drtivou většinu primátů smrtelný. V lidském těle ale zmutoval ve vir HIV, který způsobuje onemocnění AIDS (Syndrom získaného selhání imunity), jež si už vyžádalo životy 25 milionů osob.

Jeden zásadní závěr ale tým vědců z Kentucky ze svého objevu učinil.

"Domníváme se, že trvalo tisíce let, než se virus v opicích přeměnil ve variantu, která nezabíjí," tvrdí Marx. "Podobné časové rozpětí můžeme očekávat v případě lidského HIV."

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy