Komunisté propásli příležitost držet ústa, odpovídal autor knihy o Miladě Horákové

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 29. 6. 2020 11:31
V roce 1950 vynesl komunistický soud nejvyšší trest nad československou demokratickou političkou Miladou Horákovou. Před 70 lety, 27. června 1950, byla zavražděna. Co Horákovou formovalo? Jak dokázala vydržet vězení a jakou měla rodinu? V on-line rozhovoru odpovídal Daniel Anýž, redaktor Aktuálně.cz a autor nové knihy Jdu s hlavou vztyčenou: Příběh rodiny Milady Horákové.
On-line rozhovor s novinářem Danielem Anýžem
Rozhovor skončil
Přečíst si rozhovor

On-line rozhovor s novinářem Danielem Anýžem

Rozhovor skončil
29. 6. 2020
Ptá se: Lipo

Z čeho přesně byla M.H. obviněna? Je pravda, že se orientovala v osobním životě na ženy?

Odpovídá: Daniel Anýž

Dobrý den, děkuji za otázku, což platí i pro všechny další dotazy.
Režim celý proces soudní přelíčení s "Vedením záškodnického spiknutí proti Horáková a spol" a opravdu Horákovou a dalších 12 obžalovaných vinil z toho, že s účastí západních imperialistických mocností, chtěli v Československu svrhnout režim. Zcela konkrétně všechny obžaloval z "velezrady" a z "vyzvědačství".
O údajné "orientaci na ženy" žádné relevantní informace nejsou.

29. 6. 2020
Ptá se: Tomáš Marný

Máte nějaké vysvětlení, proč Milada Horáková spolupracovala při výsleších? Nemám tím na mysli pozdější výslechy, kde se zjevně pod nátlakem přiznávala k protistátní činnosti a špionáři. Myslím úvodní výslechy, kde sice popírala cokoli zájmům ČSR, ale současně uváděla data, jména, místa schůzek, prostředníky k předávání zpráv atd. Vždyť věděla, že žije v diktatuře, zatýkání probíhala i před jejím zatčením, sama byla nabádána k emigraci, po zatčení komunistickou bezpečností si nemohla dělat iluze. Takže musela vědět, že každým uvedením jména dotyčnou osobu uvede do vážného nebezpečí bez ohledu na to, zda ta činnost byla nevinná, či nikoli.

Odpovídá: Daniel Anýž

Já se tady přidržím výkladu historiků Karla Kaplana a Zory Dvořákové, podle kterých dr. Horáková neřekla nic, co by už vyšetřovatelé nevěděli od jiných. Zároveň je pravda, že nerozporovala fakt, že organizovala vnitřní politickou opozici. Ocituju zde historičku Dvořákovou. "Zmiňovala se jen o tom, co už StB měla zjištěni z jiných výslechů. Netajila se svým protikomunistickým postojem a objasňovala, proč je nutné komunistickou ideologii a praxi odmítnout a bojovat proti nim."

29. 6. 2020
Ptá se: Jaroslav Šturma

Dobrý den, za jaký (zlo)čin byla prosím paní Milada Horáková formálně odsouzena k trestu smrti. Děkuji

Odpovídá: Daniel Anýž

Formálně to bylo za "velezrad" a "vyzvědačství"

29. 6. 2020
Ptá se: Eta

Za co po roce 1945 bojovala JUDr. Horáková, za kapitalismus nebo socialismus?

Odpovídá: Daniel Anýž

Myslím, že Milada Horáková v těchto kategoriích neuvažovala. Odmítala komunismus, to řekla vyšetřovatelům i před soudem. Z dnešního pohledu by byla asi nalevo od středu, ostatně jako celá národně sociální strana. V případě dr. Horákové to bylo ovšem hodně osobní, měla opravdu silné sociální cítění, vědomí zodpovědnosti vůči své zemi. A zásadní byla samozřejmě její práce pro ženské hnutí. Ironií je, že některé zákony, které pro zrovnoprávnění žen vypracovala, si pak přivlastnili komunisté.

29. 6. 2020
Ptá se: Honza

Dobrý den,víte,že Paní Milada Horáková byla členkou (a jednou z vedoucích sboru) českobratrské církve evangelické v Praze ?

Odpovídá: Daniel Anýž

Ano, zajímavé ovšem také je, že konvertovala k evangelictví před svatbou s Bohuslavem Horákem na žádost jeho matky. Její strýc, katolický farář v Suchdole u Kutné Hory, to Miladě sice vyčítal, ale evangelický sbor na Smíchově, konkrétně farář Jan Kučera, pak rodině vícekráte hodně pomohl. Skrýval například Bohuslava Horáka na jeho útěku před komunistickou policií.

29. 6. 2020
Ptá se: Jiří

Dobrý den, je možné aby k podobnému monstrprocesu došlo za dnešních podmínek?

Odpovídá: Daniel Anýž

Věřím, že nikoli. I když současná česká justice chybuje, a někdy se dokonce zdá, že podlehne politické objednávce, tak proces s Miladou Horákovou vznikl a byl zkonstruován na objednávku a za přímé účasti ÚV KSČ a také s účastí sovětských poradců. Potřebovali monstrproces, aby zastrašili jakékoli náznaky opozice.

29. 6. 2020
Ptá se: Lubomír Brož

Dobrý den, zajímalo by mne, jak dlouho trval proces. Od zatčení po vynesení rozsudku.
Děkuji .

Odpovídá: Daniel Anýž

Oprava: Deset dní proces začal 31.5. 1950, rozsudky byly vyneseny 8.6.1950

29. 6. 2020
Ptá se: Martin

Dobrý den, pane Anýži, co říkáte na usnesení pražských komunistů, kteří odsoudila kampaň "Zavražděna komunisty"? A vůbec na jejich nechutné výroky o Miladě Horákové.

Odpovídá: Daniel Anýž

Komunisté opět jednou propásli příležitost držet ústa. Nikdy se za vraždu dr. Horáková neomluvili, naopak začali svůj zločin zpochybňovat. Pan Filip se často chlubí svým právnickým vzděláním a snaží se klamat tělem, že dnešním komunistům jde o dobro občanů. Jsem přesvědčen, že kdyby se dostali k moci, tak dříve či později bychom si takto nepsali.

29. 6. 2020
Ptá se: Miroslav

Dobrý den, jaký máte názor na nedávno natočený film Milada? Nezasloužila by si paní Horáková lepší snímek?

Odpovídá: Daniel Anýž

Mně nevadí schématičnost filmového zpracování. Ale vedle toho základního rámce, který je až didaktický, je tam paradoxně dost věcí vysvětleno nedostatečně. Bavil jsem se o tom před rokem na besedě se středoškoláky, a v tomto smyslu říkali, že tomu nerozuměli.

29. 6. 2020
Ptá se: Libor Už

Dobrý den, souhlasíte s kampaní Zavražděna komunisty a jejím provedením?

Odpovídá: Daniel Anýž

Ano, souhlasím. Rozumím tomu, proč se někomu (a tím nemyslím komunisty) mohla zdát přepjatá, ale nevěřím, že by to mohlo nahnat nějaké body komunistům, jak někteří kritici kampaně tvrdí. A naopak věřím tomu, že bylo pár maturantů, kteří po tom, co slyšeli Urválka v metru, se doma zeptají, co to bylo za člověka. A že se dozvědí víc.

29. 6. 2020
Ptá se: Lubomír Pešek, Ostrava-Poruba

Dobrý den, existuje nějaké vysvětlení, proč si vybrali na proces zrovna Miladu Horákovou? Proč zrovna ji z tolika lidí, které mohli v tom procesu obvinit a odsoudit?

Odpovídá: Daniel Anýž

Dr.Horáková byla výraznou členkou národně sociální strany, tehdy už politického a asi už třídního nepřítele komunistů. Zároveň bylo důležité, že ještě v parlamentu byla členkou zahraničního výboru a také jako předsedkyně Rady žen měla do února 1948 čilé kontakty se zahraničím. Po únoru pak organizovala z Prahy spojení s politiky, kteří odešli do exilu. Takže právě kolem Horákové mohli komunisté vytvořit obraz spiknutí, nepojeného na západní imperialisty. Což byl ale úplný nesmysl a lež

29. 6. 2020
Ptá se: Milan Kočí

Podle dokumentárních záběrů je vidět, že paní Horáková byla vyrovnaná žena, jasně chápající principy demokracie, která dokázala klidně a racionálně odpovídat na útoky smečky prokurátorů a soudců, kteří se evidentně snažili naplnit zadání, které dostali příkazem. Chvílemi se zdá, že o život jde těm soudcům a ne paní Horákové. No nicméně otázka zní : Má v současnosti česká politická scéna, 31 let po roku 1989, podobné takové osobnosti, jako byla např. paní Horáková ? Budeme ještě vůbec takové osobnosti někdy mít? Děkuji

Odpovídá: Daniel Anýž

Odpovím bez příkras: nemá. Jak svým vzděláním, tak svojí inteligencí, ale především hodnotově (a v neposlední řadě i díky své víře) byla Dr. Horáková výjimečnou osobností své doby. Za první republiky, za války i po únoru. Nechci ji glorifikovat, ale nikoho podobného na současné české scéně nevidím.

29. 6. 2020
Ptá se: Myslbek

V padesátých letech byl ve studené válce, kterou začaly západní státy na podnět pana Churchila. Tyto budovaly špionážní sítě ve státech východní Evropy. Můžete vyloučit, že paní Horáková nepřistoupila na nabídku tajné služby Velké Británie? Bylo velice podezřelé, že na její obranu vystoupil přímo britský premiér. Navíc v dané době měl Sovětský Śvaz v britské rozvědce své špiony.
Je obecnou pravdou, že za války se chycení špioni stříleli bez soudu. Za studené války již musel proběhnout soud. Co vy na to?

Odpovídá: Daniel Anýž

Za Miladu Horákovou se přimlouvala i Eleanor Rooseveltová či Alber Einstein... a řada dalších, prostě to byla tak křiklavá věc, poslat na smrt ženu, že to lidi, jako byl Churchill, uráželo.
A co se týče Vaší poznámky o špiónech. Dr. Horáková přiznala, že se nedokázala smířit s komunistickým režimem, ale rozhodně neorganizovala protistátní spiknutí. Velezrada a vyzvědačství byly zcela vymyšlené body obžaloby. A když už jste zmínil 2.světovou válku, i nacisté - navzdory zrůdnosti jejich režimu - dali Horákové šanci se obhájit, Což ona také využila, a místo rozsudku smrti, jak chtělo Gestapo, byla odsouzena na 8 let.

29. 6. 2020
Ptá se: Petr Matějíček

Dobrý den,

zajímalo by mě, jaký máte názor na to, že je Milada Horáková ve veřejném prostoru stále definována spíše svými vrahy než vlastními myšlenkami a životem. Sám považuji Miladu Horákovou za jednu z nejinspirativnějších osobností moderních českých dějin, feministku první vlny, celoživotní bojovnicí za sociální spravedlnost, demokratickou socialistku. Mrzí mě, že nejsme schopni s jejím odkazem ani více jak 30 let po pádu komunistického režimu pracovat komplexněji a stále je její život redukován na to, že jí zavraždili komunisti.

Odpovídá: Daniel Anýž

Na jednu stanu máte pravdu, že soustředit se "jen" na vraždu posouvá osobnost Milady Horákové trochu do pozadí. Já to ale chápu tak, že především mladí lidé se k tomu tématu musejí vůbec nějak dostat. Nebude jich asi mnoha, ale je to příležitost, aby si Dr. Horákovou pak "sami našli". Když dnes někomu řeknete, že udělala neuvěřitelnou práci pro zrovnoprávnění žen, mnoho lidí to "odzívne". Ale já doufám, a snad nejsem naivní, že ten, kdo se k její osobnosti dostane, rychle uvidí, jak byla schopná a důležitá.

29. 6. 2020
Ptá se: Lubos Kastan

Jakou roli hrála v postoji Milady Horákové víra? Ví se, byla-li jí umožněna duchovní podpora v průběhu jejího zatčení a před vykonáním rozsudku?

Odpovídá: Daniel Anýž

Víra byla pro dr. Horákovou velkou oporou. Přimkla se k ní už za války, když ji a jejího muže 5 let věznili Němci. A ještě důležitější pro ni byla, když byla vězněna komunisty. Víme to i z jejích posledních dopisů, které psala ve věznici na Pankráci ve dnech před popravou. Požádala, aby je v noci před popravou navštívil farář Jan Kučera, který byl rodinný přítel Horákových. Ten ale přijít nesměl, nicméně ujal se toho jiný duchovní ze smíchovského sboru, farář Pospíšil.

29. 6. 2020
Ptá se: Lucie Trávníčková

Dobrý den, pane Anýži, víte, kdy kniha vyjde? Děkuji.

Odpovídá: Daniel Anýž

Zítra, v úterý 30.června by měla přijít z tiskárny, takže v Praze pak bude do dvou dnů, mimo cca do týdne. Děkuju.

29. 6. 2020
Ptá se: AVE

Dobrý den,
jsem velice ráda, že se konečně o této temné historii více mluví a díky Vám i píše!

Odpovídá: Daniel Anýž

Děkuju, nedůležitější je připomínat si, co Milada Horáková dokázala. A také, že statečná byla celá její rodina, manžel Bohuslav, dcera Jana a další příbuzní.
V deníku New York Times říkají, že nekrology jsou "psaním o životě v okamžiku smrti". A v tomto smyslu chápu příběh Milady Horákové a její rodiny. Komunistická vražda byla hrozná, a nesmí se na to zapomenout, ale důležitější byl život Milady Horákové a jejích blízkých.

29. 6. 2020
Ptá se: Jiri F.

Je známo jak se (z dnešního pohledu) dívala na kontroverzní poválečná témata? Jako např. zákaz agrární strany a postih jejích členů nebo uplatnění principu kolektivní viny proti sudeským Němcům. Předem díky za odpověď

Odpovídá: Daniel Anýž

Nejsem historik, takže jde o názor, který jsem si vytvořil kromě jiného právě na základě studia materiálů k příběhu rodiny Milady Horákové.
Jako členové odbojové skupiny Petiční výbor Věrni zůstaneme, připravovali Milada a Bohuslav Horák program poválečné vlády a tehdy - v roce 1940 - už předjímali odsun Němců. Když byl ale Bohuslav Horák v létě 1946 na Šumavě a na vlastní oči viděl, jak odsun probíhá, přiznal, že to bylo špatně, že v této podobě to bylo nespravedlivé. Přibližně tak to vidím také, i když se musím spoléhat na informace jiných lidí.

29. 6. 2020
Ptá se: Mirek

V době prezidentství Beneše prý byly popraveny dvě příbuzné Milady Horákové (rozené Králové) - Marie Králová (narozená 2. 8. 1897 a oběšená v Pankrácké věznici 8. 10. 1945) a Julie Horáková narozená 6. 2. 1910 a oběšená v Pankrácké věznici 17. 1. 1946. Pokud je to pravda - proč byly popraveny?
Za Beneše bylo popraveno 66 žen, žádné Beneš nedal milost.

Odpovídá: Daniel Anýž

O tom nic nevím.

 

Právě se děje

Další zprávy