Ohlasy na summit EU: Odvrácení katastrofy i krok do tmy

Martin Novák Martin Novák
27. 10. 2011 12:00
Komentátoři jsou skeptičtější než politici
José Barroso a Herman Van Rompuy na tiskové konferenci.
José Barroso a Herman Van Rompuy na tiskové konferenci. | Foto: Reuters

Brusel - Dlouho očekávaný klíčový summit Evropské unie a eurozóny o řešení dluhové krize skončil. Banky odepíší přibližně polovinu řeckých dluhů, které se tak mají snížit o zhruba 100 miliard eur.

Dalšími výsledky jsou dohoda o rekapitalizaci evropských bank a navýšení záchranného fondu eurozóny (EFSF) až na jednu miliardu eur.

Reakce ze světa jsou však spíše opatrné a zdrženlivé, žádné oslavy se nikde rozhodně nekonají.

Asi nejvíce optimismu projevil francouzský ministr Francois Baron. Podle něj dohoda zachránila euro, i když další opatření musejí následovat. Řecký premiér Andrea Papandreu zase hovořil o "novém začátku."

Opačně to ovšem vidí vlivný řecký deník Katimerini. Podle komentátora listu se Atény dostaly zcela pod nadvládu "bruselských byrokratů" a znamená to konec řecké demokracie.

Silvio Berlusconi.
Silvio Berlusconi. | Foto: Reuters

Německý deník Die Welt se zase táže, proč klesá v Německu popularita Angely Merkelové, když za to, co udělala pro záchranu eura, by její obliba naopak měla stoupat.

Francouzské deníky se shodují v tom, že summit povede k hlubší evropské integraci a k vytvoření celoevropského ministerstva financí. Levicový Libération však píše, že to je dost nejistý podnik, doslova "krok do tmy."

Další vlivný list La Tribune píše, že to hlavní političtí lídři EU a eurozóny nevyřeší. Ekonomický růst, se kterým to nyní vypadá špatně.

Italská La Repubblica přes oficiální dementi vládních politiků v Římě tvrdí, že odchod premiéra Silvia Berlusconiho z funkce někdy koncem roku je velmi pravděpodobný.

Sám Berlusconi čelil před summitem tlaku některých evropských politiků - hlavně Sarkozyho a Merkelové, aby sáhl k dalším reformám a Itálie se nedostala do situace, že by také nemohla splácet své dluhy, což by pro eurozónu byla katastrofa.

Italský premiér na to odvětil, že Itálii nemá nikdo co poučovat a na rozdíl od Řecka krizi zvládne sama.

Foto: Thinkstock

Financial Times Deutschland kritizují evropské politiky za způsob, jakým donutili banky odepsat polovinu řeckého dluhu. Podle listu šlo o vydírání.

A co na to Asie? Oficiální čínská tisková agentura Nová Čína výsledek summitu označila za "pozitivní krok, který však provázejí mnohé problémy a těžkosti".

Podle Nové Číny ovšem evropské státy dokázaly, že jsou schopny krizi vyřešit. Vláda Číny, která si hlavně nepřeje globální recesi, protože by se ztížil odbyt jejích výrobků, se zatím nevyjádřila.

Japonský ministr financí Džun Azumi řekl, že jeho země udělá vše, co bude moci, pro stabilizaci eurozóny. Kanadský premiér Stephen Harper označil summit za krok správným směrem.

 

Právě se děje

Další zprávy