Tradiční oděv v cizině nenoste, lidé se bojí teroristů, radí Arabům vlastní vláda

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
10. 7. 2016 15:55
Vláda Spojených arabských emirátů vydala vyhlášku, ve které svým obyvatelům radí, aby při cestách do zahraničí nenosili tradiční oděvy. Odůvodňuje to obavami z terorismu, které ve světě stále narůstají. Bílým dlouhým pláštěm a šátkem na hlavě způsobil paniku v hotelu v americkém Ohiu jednačtyřicetiletý emirátský obchodník. Kvůli vystrašené recepční byl zatčen jednotkou ozbrojených policistů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Washington - Do hotelu ve městě Avon v americkém Ohiu přišel minulý týden jednačtyřicetiletý Ahmed al-Menhali v oblečení, ve kterém je zvyklý trávit každý den. Na sobě měl bílou dlouhou róbu a na hlavě šátek.

V horkém počasí, které doma ve Spojených arabských emirátech (SAE) většinu roku panuje, je to praktické. V tradičním oděvu tam chodí téměř každý.

Tentokrát ale ke své smůle narazil na recepční, která při pohledu na něj zpanikařila. Její příbuzní neváhali zavolat tísňovou linku a incident oznámit. Policii sdělili, že se v hale pohybuje zahalený muž a do telefonu "slibuje věrnost nebo něco podobného Islámskému státu," píše The New York Times.

Jen několik dní po tomto incidentu vláda SAE vydala výzvu, ve které svým občanům radí, aby při cestách do zahraničí nenosili tradiční oděvy. Odůvodňuje to obavami z terorismu, které po útocích v Turecku, Iráku nebo Bangladéši po celém světě ještě narostly.

A že následky takových obav mohou být minimálně nepříjemné, jak dokazuje právě příběh obchodníka.

Nic netušící muž byl před hotelem překvapen ozbrojenou hlídkou, která ho bez váhání strhla k zemi a nasadila mu pouta. Musel odevzdat peněženku, vyzout si boty a nechat si prohledat šaty. "Co se děje? Jsem turista," snažil se lámanou angličtinou získat nějaké informace.

Po zhruba deseti minutách vyšlo najevo, že pro jeho zatčení není žádný důvod, a tak byl opět propuštěn. Když ho policie nechala vstát, vzápětí se znovu zhroutil na zem a omdlel. Další telefonát na tísňovou linku už byl kvůli sanitce, která ho odvezla do nemocnice.

Během policejního vyšetřování se ukázalo, že pravděpodobně došlo k nedorozumění mezi recepční, jejími příbuznými a policií. Ukázalo se, že Ahmed al-Menhali ve skutečnosti do telefonu Islámskému státu věrnost nesliboval, ba dokonce o něm nepadlo ani slovo.

"Je šokující, co se stalo," okomentovala incident výkonná ředitelka místního odboru Rady pro americko-islámské vztahy Julia A. Shearsonová. "Chápeme, že Američané jsou nervózní, ve světě je rozhodně mnoho násilí, ale my jsme se teď dostali do bodu, kdy podléháme vlastním strachům."

 

Právě se děje

Další zprávy