Dallas - Většina obyvatel této planety váží víc, než je zdrávo. Vyplývá to ze studie, o které informuje BBC.
Výzkumu amerického časopisu Circulation se zúčastnilo 168 000 lidí v 63 zemích na pěti kontinentech. Zjistilo se, že celý svět tloustne a výjimkou jsou pouze země v jižní a východní Asii.
Výzkum použil údaje od obvodních lékařů.
"Výsledky studie ukazují, že přílišná tělesná váha se pandemicky rozšiřuje a polovina až dvě třetiny zkoumané populace je obézní nebo bojuje s nadváhou," cituje BBC jednoho z autorů výzkumu Beverlyho Balkaua.
Ve studii byly zohledněny dva typy údajů. Prvním je obvod pasu, druhým index tělesné hmotnosti (BMI). Ten se vypočítá tak, že vydělíte svou váhu v kilogramech druhou mocninou své výšky v metrech.
Infobox
Když například vážíte 68 kilogramů a měříte 1,75 metru, je váš index tělesné hmotnosti 22,2. Pokud je číslo vyšší než 25, trpíte nadváhou, pokud přesáhne 30, jste obézní.
Asiaté bodují, východoevropané prohrávají
Nejlépe ze statistik vyšly země na východě a jihu Asie, kde s obezitou bojuje pouze sedm procent populace a okolo pětatřiceti má problémy s nadváhou.
Mnohem hůře je na tom východní Evropa, kde se procento obézních lidí pohybuje okolo třicítky a nadváhou trpí dalších pětatřicet procent.
Na chvostě se ocitla Kanada, kde dávají obě čísla sedmdesát procent.
Přestože jsou však Kanaďané nejtlustší, mají nejméně srdečních chorob. S těmi se v zemi potýká pouze osm procent mužů a šestnáct procent žen.
Naopak nejhůře je na tom v této statistice náš region. Ve východní Evropě má nemocné srdce 27 procent mužů a 24 procent žen.
Podle odborníků je tento celosvětový trend znepokojující a ukazuje, že je na tom valná část světa podobně jako USA, které jsou obecně považovány za zemi, kde je obézních a lidí s nadváhou nejvíce.
Statistiky ze Spojených států však do studie zahrnuty nebyly.
Lidé trpící nadváhou jsou podle doktorů náchylnější k srdečním příhodám a vzniku různých nemocí, například cukrovky nebo několika druhů rakoviny.