San Diego - Organizace Lidé pro etické zacházení se zvířaty (PETA) podala žalobu na americký mořský zábavní park SeaWorld za to, že drží v zajetí kosatky, což je podle ní v rozporu s 13. dodatkem americké ústavy, který zakazuje otroctví.
Podle prohlášení SeaWorld je ovšem snaha PETA "rozšířit třináctý dodatek mimo hranice lidských bytostí nepodložená a v mnoha ohledech urážlivá", napsala dnes agentura Reuters.
PETA: Velryby nemají svobodu
Žalobu podala PETA v úterý večer u soudu v San Diegu a jako žalobce jmenovala pět kosatek vystupujících v představeních akvária: Tilikuma, Katinu, Corkyho, Kasatku a Ulisese.
"Všech pět těchto kosatek bylo násilně uloveno v oceánu, vzato v dětství od rodin," uvedla v prohlášení předsedkyně PETA Ingrid Newkirková.
"Je jim odpírána svoboda a všechno ostatní, co je pro ně přirozené a důležité. Jsou drženy v malých betonových nádržích a nuceny provádět pitomé triky," dodala.
Expert: To je ponižování obětí otroctví
SeaWorld v San Diegu ale žalobu odmítl a v prohlášení dodal, že předvádění mořských savců v zajetí vzdělává veřejnost.
Profesor práv David Steinberg označil za naprosto nesmyslné tvrzení PETA, že kosatky mají nárok na "ochranu před nedobrovolnou službou na základě 13. dodatku" schváleného v roce 1865.
"Třináctý dodatek ruší odpornou, opovrženíhodnou praktiku otroctví lidských bytostí," řekl agentuře Reuters. "PETA ponižuje podstatu a lidství lidí, kteří byli drženi jako otroci. To je šokující," dodal.
Masný průmysl jako holokaust
Žaloba se snaží dosáhnout soudního příkazu k propuštění pětice kosatek do "odpovídajícího životního prostředí".
PETA patří mezi skupiny ochránců přírody, které neváhají sáhnout po šokujících způsobech, jak na své požadavky upozornit. V loňském roce trefil člen PETA kanadského ministra do tváře koláčem na protest proti lovu tuleňů. V roce 2003 organizace Anti-Defamation League (Liga proti hanobení) obvinila PETA, že trivializuje smrt Židů během druhé světové války v kampani, v níž masný průmysl přirovnala k holocaustu.