Obrazem: Světový den boje proti AIDS

Obrazem: Světový den boje proti AIDS
V současné době trpí AIDS přibližně 33,4 milionu lidí.
Podle tiskového prohlášení OSN je důležité zajistit lidem nakaženým virem HIV rovný přístup k prevenci, léčbě, péči a informacím.
Hliněné lampy ve tvaru stužky v indickém Sarovaru.
Čínské děti v provincii An-chuej.
Foto: Reuters
Reuters Reuters, Lucie Kalivodová
30. 11. 2009 16:52

Každý rok se 1. prosince celosvětově slaví Světový den boje proti AIDS. Jeho smyslem je zhodnotit výsledky kampaně proti této zákeřné nemoci a upoutat pozornost k problémům souvisejcím s epidemií. Touto nemocí se od jejího objevení nakazilo téměř 60 milionů lidí a 25 milionů na její následky zemřelo. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v rámci letošního Světového dne boje proti AIDS vyzval k dodržování lidských práv a varoval před diskriminací lidí nakažených virem HIV.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy