Obrazem: Oční klinika v Katmandu vrací zrak tisícům Nepálců

Obrazem: Oční klinika v Katmandu vrací zrak tisícům Nepálců
Klinika Tilganga se především specializuje na léčbu šedého zákalu. S touto oční chorobou sem denně…
…přicházejí desítky pacientů. Na chodbách se potkávají spolu s těmi, které už na klinice prodělali úspěšnou operaci a díky ní mohou opět normálně vidět.
Klíčem k úspěšnému odstranění šedého zákalu je jednoduchá operace, v rámci které je pacientovi odstraněna poškozená čočka. Ta je pak nahrazena její syntetickou náhražkou. Nitrooční čočky, které jsou vyrobené z akrylátu, jsou vyráběny přímo na oční klinice v Káthmándú.
Ročně zde takových čoček vyrobí přibližně 350 000 kusů. Tyto čočky se přitom vyznačují velmi nízkými výrobními náklady. – pouze 4 USD na kus (cca 76 Kč). V zahraničí se přitom akrylátové čočky prodávají mnohem dráž (cena až 100 USD za kus, což odpovídá cca 1900 Kč).
Foto: Reuters
Dan Poláček Obrazová sekce, Dan Poláček
3. 5. 2012 11:24

V Nepálu žije přibližně 26,6 milionů obyvatel. Odhaduje se, že celých 150 000 Nepálců trpí slepotou. Tento alarmující počet je důsledkem nerozvinutého zdravotnictví. Spousta zejména nemajetných lidí nemá možnost využít při léčbě chorob zraku prostředky konveční medicíny. Většina lidí z uváděného počtu oslepla kvůli šedému zákalu. Daný typ onemocnění je přitom v rozvinutých zemí poměrně dobře léčitelný. Zmiňovaný nepříznivý stav se v Nepálu (a nejen tam) od roku 1994 snaží zvrátit situaci Himalayan Cataract Project (HCP), u jehož zrodu stáli oční lékaři Geoffrey Tabin a Dr. Sanduk Ruit. Projekt HCP se snaží poskytovat nezbytnou oční léčbu pro skoro celý himálajský region (tzn. přilehlé oblasti v Nepálu, Tibetu, Čině, Bhútánu, Indii, Sikkimu a v Pákistánu). Kromě provádění jednoduchých, leč účinných operací, se HCP projekt rovněž soustřeďuje na školení místních lékařů, aby i oni byli schopni se podílet na léčbě a prevenci vzniku očních chorob. Pojďme se prostřednictvím fotoreportéra Reuters podívat do prostor oční kliniky Tilganga Eye Center v Káthmándú, kde působí výše jmenovaný spoluzakladatel projektu HCP Dr. Sanduk Ruit. S pomocí svému týmu vrací Dr. Ruit zrak tisícům Nepálců.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy