Obrazem: Oční klinika v Katmandu vrací zrak tisícům Nepálců

Obrazem: Oční klinika v Katmandu vrací zrak tisícům Nepálců
Klinika Tilganga se především specializuje na léčbu šedého zákalu. S touto oční chorobou sem denně…
…přicházejí desítky pacientů. Na chodbách se potkávají spolu s těmi, které už na klinice prodělali úspěšnou operaci a díky ní mohou opět normálně vidět.
Klíčem k úspěšnému odstranění šedého zákalu je jednoduchá operace, v rámci které je pacientovi odstraněna poškozená čočka. Ta je pak nahrazena její syntetickou náhražkou. Nitrooční čočky, které jsou vyrobené z akrylátu, jsou vyráběny přímo na oční klinice v Káthmándú.
Ročně zde takových čoček vyrobí přibližně 350 000 kusů. Tyto čočky se přitom vyznačují velmi nízkými výrobními náklady. – pouze 4 USD na kus (cca 76 Kč). V zahraničí se přitom akrylátové čočky prodávají mnohem dráž (cena až 100 USD za kus, což odpovídá cca 1900 Kč).
Foto: Reuters
Dan Poláček Obrazová sekce, Dan Poláček
3. 5. 2012 11:24

V Nepálu žije přibližně 26,6 milionů obyvatel. Odhaduje se, že celých 150 000 Nepálců trpí slepotou. Tento alarmující počet je důsledkem nerozvinutého zdravotnictví. Spousta zejména nemajetných lidí nemá možnost využít při léčbě chorob zraku prostředky konveční medicíny. Většina lidí z uváděného počtu oslepla kvůli šedému zákalu. Daný typ onemocnění je přitom v rozvinutých zemí poměrně dobře léčitelný. Zmiňovaný nepříznivý stav se v Nepálu (a nejen tam) od roku 1994 snaží zvrátit situaci Himalayan Cataract Project (HCP), u jehož zrodu stáli oční lékaři Geoffrey Tabin a Dr. Sanduk Ruit. Projekt HCP se snaží poskytovat nezbytnou oční léčbu pro skoro celý himálajský region (tzn. přilehlé oblasti v Nepálu, Tibetu, Čině, Bhútánu, Indii, Sikkimu a v Pákistánu). Kromě provádění jednoduchých, leč účinných operací, se HCP projekt rovněž soustřeďuje na školení místních lékařů, aby i oni byli schopni se podílet na léčbě a prevenci vzniku očních chorob. Pojďme se prostřednictvím fotoreportéra Reuters podívat do prostor oční kliniky Tilganga Eye Center v Káthmándú, kde působí výše jmenovaný spoluzakladatel projektu HCP Dr. Sanduk Ruit. S pomocí svému týmu vrací Dr. Ruit zrak tisícům Nepálců.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy