Obrazem: Neznámé příběhy letců z bitvy o Velkou Británii

Obrazem: Neznámé příběhy letců z bitvy o Velkou Británii
Josef František (7. října 1914, Otaslavice - 8. října 1940 Cuddington Way, Surrey). Nejúspěšnější zahraniční stíhač v bitvě o Británii. Po evakuaci do Británie byl přiřazen k 303. polské stíhací peruti RAF. Během září 1940 dosáhl 17 jistých sestřelů německých letadel a jednoho pravděpodobného. Stal se tak nejlepším nebritským pilotem RAF celé bitvy o Británii. Františkova stíhačka se zřítila 8. října 1940 při návratu z hlídkového letu v Cuddington Way v Ewellu.
Unikátní záznam "fotokulometu" ze vzdušného souboje a sestřelení stíhačky německého luftwaffe.
Emil Fechtner (16. října 1916, Praha - 29. října 1940, Whittlesford, Británie). Patřil k prvním členům 310. čs. stíhací perutě, se kterou úspěšně zasáhl do bitvy o Británii. První sestřel si připsal hned při úvodním boji 26. srpna 1940. Jeho skóre čítalo celkem čtyři vítězství jistá, jedno pravděpodobné a jeden letoun poškozený. Za úspěchy dosažené v boji mu bylo 16. října 1940, jako jednomu z prvních dvou Čechů, uděleno vysoké vyznamenání DFC - Záslužný letecký kříž. 29. října 1940 zahynul během startu při srážce s jiným letounem 310. čs. perutě RAF.
Jan Chalupa (5. dubna 1919, Brno - 16. října 1940, u Ely Railway, Británie). Příčinou smrti byla letecká nehoda. Více informací se o jedenadvacetiletém čs. letci nepodařilo dohledat.
Foto: VHÚ, IWM, K. Šeda, J. Vopálecký, M. Jiroudek, B. Chamberlain, sbírky J. Rajlicha a J. Sehnala
Dan Poláček Jan Gazdík Dan Poláček, Jan Gazdík
25. 10. 2020 14:03
Do legendární letecké bitvy o Velkou Británii, která výrazně ovlivnila výsledek druhé světové války, se zapojilo 89 československých pilotů. Dnes již veřejnosti téměř neznámých. Devět z nich padlo v boji či zahynulo při havárii. Jejich osudy připomínáme v rozsáhlé fotogalerii.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Příští týden stoupnou teploty až na tropických 34 stupňů

Příští týden bude počasí u nás ovlivňovat tlaková výše nad střední Evropou, která bude zvolna postupovat k východu. V úterý a ve středu počasí u nás částečně ovlivní slabá studená fronta od severozápadu. Mezi tlakovou výší nad východní Evropou a brázdou nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou k nám bude proudit od jihu velmi teplý vzduch.

Koncem týdne bude postupovat zvlněná studená fronta ze západní do střední Evropy a ovlivní počasí i na našem území. V Pátek se teploty budou pohybovat od 30 do 34 stupňů Celsia, uvedl v neděli Český hydrometeorologický ústav. 

Další zprávy