Obětí mexické chřipky je každé dva týdny dvojnásobek

Martin Novák Reuters Martin Novák, Reuters
23. 11. 2009 17:00
Centrum pro prevenci nemocí rozdělilo země do tří skupin podle rizika nákazy. ČR je v té nejméně rizikové
Momentka z parku v ukrajinském Kyjevě.
Momentka z parku v ukrajinském Kyjevě. | Foto: Reuters

Stockholm - Od poloviny října se každých čtrnáct dní zdvojnásobuje počet obětí prasečí chřipky v Evropě.

Oznámilo to dnes Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí sídlící ve Stockholmu. Podle ní viru H1N1 podlehlo zatím na kontinentě 670 lidí, z toho 169 za poslední týden.

Prasečí chřipka už dorazila do všech evropských států. Není v Evropě žádná země, ve které by se virus neobjevil.

"Počet úmrtí strmě stoupá. Od října se každých čtrnáct dní zdvojnásobuje. Většinou jde zatím o oběti ze západní Evropy, ale v posledních týdnech přibývá smrtelných případů i ve střední a východní Evropě," uvedlo centrum v oficiální zprávě.

Česká republika zatím registruje čtyři oběti prasečí chřipky. Naposledy na ni zemřel v neděli muž v nemocnici ve Valašském Meziříčí. Očkování v Česku už začalo. S několikadenním zpožděním za Velkou Británií, Francií či Německem.

Už zmutoval

Nebezpečnou mutaci viru nahlásilo ze zemí v západní části kontinentu Norsko. Dva lidé tam zmutovanému viru podlehli. Světová zdravotnická organizace (WHO) zatím situaci v Norsku nekomentovala a studuje zprávy, které dostala z Oslo.

Vakcína proti prasečí chřipce.
Vakcína proti prasečí chřipce. | Foto: Reuters

Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí rozdělilo evropské země podle rizika nákazy do tří kategorií.

Velmi vysoké riziko v tuto chvíli hrozí v Itálii, Švédsku a Norsku. Do druhé skupiny patří státy s vysokým rizikem. Například Německo, Dánsko, Polsko, Portugalsko či Bulharsko.

Zbylé evropské státy včetně České republiky spadají do kategorie "středního" rizika.

Předseda Evropské společnosti pro klinickou mikrobiologii a infekční nemoci Javier Garau dnes vydal prohlášení, ve kterém varuje všechny, kteří zpochybňují účinnost a potřebnost vakcín proti prasečí chřipce.

"Nikdo by neměl být skeptický k potřebě vakcín proti H1N1. Všichni by měli vzít v úvahu závažné následky podcenění této nemoci," řekl specialista.

 

Právě se děje

Další zprávy