Analýza - "Nemusí to skončit dobře." Takovými slovy komentoval čtvrteční televizní summit o reformě zdravotnictví v USA americký viceprezident Joe Biden známý svou někdy až nebezpečnou upřímností.
A pokud Američané očekávali, že se Obama a demokratičtí a republikánští vůdci shodnou na způsobu, jakým reformu zdravotnictví prosadit, pak museli být zklamáni. Žádného kompromisu se dosáhnout nepodařilo.
To však nebyl podle komentátorů ten hlavní důvod, proč se v Blair House naproti Bílému domu politici na sedm hodin sešli. Strany se nemohou na konečném znění zákona dohodnout ani mezi sebou a jejich vzájemné pozice jsou po roce debat tak vzdálené, že jedno setkání nic změnit nemohlo.
Důležité totiž bylo, že se odehrávalo před televizními kamerami.
Debata kvůli kamerám
"Obama a demokraté doufají, že se jim podaří reformu obhájit lépe než za posledních osm měsíců a vyobrazit republikány jako ty, kdo nemají konkrétní nápady," napsal ještě před začátkem debaty deník Los Angeles Times. "Republikáni doufají, že pokračující soustředění na zdravotnictví v době, kdy má ekonomika stále problémy, dále podkope popularitu demokratů ve volbách."
Byly tu dvě věci, na které se Obama musel ve svém prvním roce zaměřit - ekonomika a Afghánistán. Mnozí, zejména z republikánského tábora, mu ale vyčítají, že svou energii tříští i zdravotnictvím, které mohlo počkat.
Analýza Los Angeles Times však není úplná. Republikánům nestačilo, aby před televizními obrazovkami pouze Obamu kritizovali, ale museli rozmetat jeho argument, že nemají vlastní představu, jak problém vyřešit.
Podle Karla Rovea, bývalého důležitého poradce George W. Bushe, tak Lincolnova strana před debatou absolvovala stejný druh cvičení jako prezidentští kandidáti, když se před volbami utkávají v televizi, včetně zkoušky na nečisto.
Debaty se vedle Obamy účastnili přední zástupci obou stran v Kongresu a příslušných výborech, které mají návrhy zákonů o zdravotním pojištění na stole. A komentátoři se celkově shodnou, že demokraté měli z debaty více.
Jednak se jim podařilo si pro sebe ukrást větší porci času, jednak se republikánům příliš nepovedlo přesvědčit, že se jsou schopni dohodnout na celkovém plánu i sami mezi sebou. Demokratům pomohl také "moderátor", kterým nebyl nikdo jiný než Obama, který tuto schůzku svolal.
Moderátor Obama
Ve shodě se svou touhou být nadstranickým prezidentem kritizoval i své demokratické kolegy, podle deníku Washington Post si však ty zvláště ostré výroky schoval pro republikány. Například je obvinil z toho, že využívají "jazyku testovaného v průzkumech", když nazývají demokratický plán "zdravotnictvím v rukou vlády".
Republikáni mají průzkumy skutečně na své straně a podle jejich průměru vypracovaného serverem pollsters.com je 51 procent Američanů proti reformě zdravotnictví v podobě, v jaké ji demokraté připravují, zatímco pro je pouze 42 procent.
Zajímavé však, je, že pokud se výzkumníci ptají na jednotlivé body demokratického zdravotnického plánu, jako je zavedení burz pojištění, kde bude okamžitě možné získat přehled o možnostech k dispozici, nebo zákazu pro pojišťovny neposkytnout pojištění lidem s chronickými nemocemi, jsou Američané většinou pro.
Mnoho se totiž mluví o tom, že je téměř 50 milionů obyvatel USA bez pojištění (a demokratický návrh hodlá pokrýt 30 milionů z nich), zbytek však pojištěn je. A Obama a demokraté se málo soustřeďují na to přesvědčit tyto Američany, že velkou reformou o své výhody nepřijdou.
Debaty za zavřenými dveřmi
Republikáni ve čtvrtek vyjádřili rovněž své frustrace nad tím, jakým způsobem jsou debaty ohledně reformy vedeny. Přestože Obama ve své kampani sliboval co největší transparentnost a neustále mluví o nadstranickosti, poslední setkání s republikánskými vůdci, které se týkalo pouze zdravotnictví, měl před rokem.
Některé demokratické návrhy byly na Kapitolu rovněž probírány bez přítomnosti republikánů a demokratičtí zástupci (včetně šéfa strany v Senátu Harryho Reida) si do návrhu přihrávali "malé domů" ve formě nesystémových výhod pro své vlastní státy, ve kterých se budou letos znovu ucházet o přízeň voličů.
"Oba dva jsme během kampaně slibovali změnit Washington," prohlásil ve čtvrtek republikánský senátor za Arizonu a silný kritik demokratického plánu John McCain. "Řekl jste osmkrát, že debata o zdravotnictví se povede před televizními kamerami. Jsem rád, že rok poté jsou konečně tady."
Ano, ano, ne, ne
Republikáni se shodnou na tom, že je plán na změnu pojištění drahý a ekonomika si jej nemůže v době krize dovolit. Spor je profilován rovněž ideologicky: strana tvrdí, že není možné, aby vláda činila rozhodnutí, které přísluší Američanům. Mnozí z nich by také rádi postupovali pomalu a místo jedné velké reformy propagují malé krůčky, které budou systém měnit postupně.
Naopak demokraté namítají, že reforma je vzájemně svázaná a že jednotlivé body samy o sobě změnu nepřinesou. Tvrdí rovněž, že v dlouhodobém horizontu se plán vyplatí a že omezí velké úniky, které dnes probíhají pod hlavičkou pojištění chudých Medicaid.
Na potřebě Medicaid reformovat se shodly obě strany, stejně jako na tom, že je vhodné, aby Američané měli možnost kupovat si pojištění napříč státy USA.
Celkově se však demokraté a republikáni nedomluvili, a i kdyby se domluvili, nejsou výsledky tohoto summitu nijak závazné. Pozice zástupců obou stran navíc ovlivňují nejen jejich přesvědčení, ale i barometr napovídající, kam se kloní voliči z jejich států. Volby se konají už v listopadu a mnoho zákonodárců se obává, že pokud cítění "publika" špatně přečtou, budou při hlasování držet v ruce černého Petra.
Poslední pokus...
Senátoři a kongresmani tak nyní budou hltat jednotlivé analýzy čtvrteční debaty a snažit se odhadnout, co si o ní voliči myslí. Jakýkoli názorový veletoč je však podle expertů nepravděpodobný a návrhy obou stran půjdou zřejmě i dál vlastní cestou.
Republikáni tak budou i nadále demokratické návrhy bezmocně (kvůli své menšině v obou komorách) kritizovat, zatímco Obama se bude snažit demokraty sjednotit a přesvědčit je, že konec reformy, do níž strana investovala obrovské množství energie, by pro ni před volbami znamenal větší ránu, než některé její kroky špatně vnímané veřejností v určitých státech.
O čtvrteční debatě komentátoři psali jako o "poslední šanci" k nadstranické dohodě. Pro demokraty však byla spíše hlubokým nadechnutím před skokem do vody. Čím dál tím více se jeví jako pravděpodobné, že se Obama uchýlí k procesu zvanému jako "rekonciliace", kdy nebude v Senátu potřebovat neprůstřelnou většinu šedesáti hlasů, ale postačí mu prostá většina.
To by znamenalo, že budou některé části zákona přeformulovány tak, aby bylo možné návrh zařadit pod zákony týkající se rozpočtu. Republikánský senátor Lamar Alexander vyzval ve čtvrtek prezidenta, aby takový postup odmítl. Obama, který chce reformu prosadit do "měsíce" či "šesti týdnů", však naznačil spíše opak.
...jedeme dál
"Nepotřebuji průzkumy, abych věděl, že většina republikánských voličů je proti tomuto návrhu a budou zřejmě i proti jakémukoliv kompromisu, který bychom mohli vytvořit. Bylo by pro vás politicky velmi těžké to udělat," řekl republikánům prezident.
Pokud se prý věc během jím stanovené doby nevyřeší, "budeme s tím muset pohnout kupředu, učinit nějaká rozhodnutí a počkat, jak rozhodnou voliči ve volbách," řekl Obama.
Využitím rekonciliace by zřejmě definitivně pohřbil své aspirace stát se nadstranickým prezidentem, jak však pozorovatelé připomínají, že k tomuto procesu se za Bushe uchylovali republikáni běžně a stojí i za prosazením mnoha klíčových zdravotnických a sociálních reforem v minulosti.