Washington - Americký prezident Barack Obama se dnes rozhodl pozastavit další ropný průzkum v blízkosti pobřeží USA. K tomuto rozhodnutí jej přiměla havárie vrtné plošiny, která se před týdnem potopila v Mexickém zálivu. Ropná skvrna se nyní blíží k břehům Louisiany a ohrožuje tamní ekologické systémy.
Obama předložil v březnu plán na otevření několika ložisek v Atlantském oceánu a u břehů Aljašky s cílem získat republikány pro nové zákony o ochraně klimatu. Teď je tento plán ohrožen.
"Žádné další vrty nebyly povoleny a žádné ani povoleny nebudou, dokud přesně nezjistíme, co se stalo (v Mexickém zálivu) a zda se tomu dalo předejít," oznámil ve vysílání televizní stanice ABC poradce Bílého domu David Axelrod.
Obama sleduje situaci u pobřeží Louisiany, k němuž by ropná skvrna měla dorazit nejpozději dnes večer, velmi bedlivě. Dobře si pamatuje na kritiku, které byl podroben jeho předchůdce George Bush po hurikánu Katrina, na nějž v roce 2005 zareagovala tehdejší vláda se zpožděním.
Bretonský národní park
Axelrod zdůraznil, že Pobřežní hlídka byla na místě havárie 22. dubna takřka okamžitě a náměstek ministra pro vnitřní záležitosti se do Mexického zálivu vydal hned na druhý den. Včera Obama oznámil, že jeho vláda učiní vše, co je v jejích silách a do záchranných prací zapojí také ministerstvo obrany.
Ropná skvrna u břehů Louisiany ohrožuje mimo jiné Bretonský národní park, druhý nejstarší v USA. Rozkládá se na bariérových ostrovech před ústím řeky Mississippi a založil jej v roce 1904 prezident Theodor Roosevelt.
Žije v něm na 34 tisíc ptáků, mimo jiné dva tisíce párů pelikána hnědého, který je státním symbolem Louisiany.
Ropa dochází
Obama se před měsícem rozhodl dát těžařům k dispozici ložiska před východním pobřežím Spojených států. Odhaduje se totiž, že při stávající úrovni těžby by mohla ropa v USA dojít už za deset let.
Podle Americké geologické služby leží v kontinentálním šelfu na západě Atlantiku čtyři miliardy barelů suroviny. To je pětina celkových vytěžitelných zásob v USA.
Otevřena měla být také ložiska u jižního pobřeží Aljašky v Cookově zálivu. Ekologové po léta bojují zejména proti otevření aljašských nalezišť. Za pravdu jim dávají havárie, jako je ta v Mexickém zálivu.
Vrchol těžby Spojené státy zaznamenaly v sedmdesátých letech a od té doby jsou silně závislé na dovozu. Jisté je také to, že cena suroviny bude ustavičně stoupat. Zatímco nyní činí přibližně 85 dolarů za barel, odhaduje se, že do roku 2020 by mohla stoupnout až ke 200 USD.