Washington - Příští americký prezident Barack Obama už začal sestavovat novou administrativu. S napětím se očekává zvláště jméno nového ministra financí, který bude muset řešit současnou ekonomickou a finanční krizi.
Obama se ujme funkce 20. ledna příštího roku a na oznámení členů svého kabinetu tak má ještě dva a půl měsíce, už je však jisté, kdo bude prezidentovou pravou rukou. Šéfem své kanceláře jmenoval illinoiského kongresmana a bývalého poradce Billa Clintona Rahma Emanuela.
Ten bude ve své funkci zodpovědný za koordinaci a komunikaci mezi jednotlivými částmi administrativy.
Demokratický zabiják
Ihned se však objevily spekulace, nakolik je Emanuel v souladu s Obamovými proklamacemi o vládnutí napříč politickým spektrem. Čtvrtý nejdůležitější demokrat ve Sněmovně reprezentantů byl totiž republikány kritizován za přílišnou stranickost.
Podle listu Los Angeles Times je znám jako "demokratický politický zabiják", který během kariéry "neoblomně napadal své odpůrce a šel nemilosrdně po každém, kdo mu stál v cestě."
List však zároveň upozorňuje, že na rozdíl od kongresmanovy rétoriky jsou jeho politické názory spíše středové.
Kdo na finance?
Klíčovým postem bude ministerstvo financí a Obama zde zřejmě zvolí nějaké prověřené jméno pravicového smýšlení.
Spekuluje se o jeho ekonomických poradcích Robertu Rubinovi, Austanu Goolsbeem, bývalém šéfu FEDu Paulu Volckerovi, exministru financí Billa Clintona Larrym Summersovi a šéfovi newyorské federální rezervy Timothym Geithnerovi.
Prezident Bush Obamovi k jeho zvolení pogratuloval a slíbil, že nastupující prezident může počítat s jeho veškerou pomocí.
Vše o volbách v USA:
Bush a Obama
Kontinuitu s druhou administrativou George Walkera Bushe, která položila větší důraz na diplomacii než ta první, lze spatřovat v možném prodloužení funkčního období současného šéfa Pentagonu Roberta Gatese.
V mnoha ohledech - Izrael, Pákistán, Afghánistán, Rusko, Čína - se totiž Obamova politika od té nynější Bushovy víceméně neliší.