Nizozemským premiérem bude exšéf zpravodajců. Strany se dohodly půl roku od voleb

ČTK ČTK
28. 5. 2024 16:00
Novým nizozemským premiérem bude bývalý šéf zpravodajské a bezpečnostní služby a nestraník Dick Schoof. Podle agentury DPA se na jeho jmenování shodly strany budoucí vládní koalice, na 17:00 svolaly tiskovou konferenci. Jednání o nové nizozemské vládě se táhnou od listopadových voleb, v nichž nečekaně vyhrál kritik Evropské unie, imigrace a pomoci Ukrajině Geert Wilders.
Dick Schoof hovoří na tiskové konferenci v Haagu v lednu 2014.
Dick Schoof hovoří na tiskové konferenci v Haagu v lednu 2014. | Foto: Profimedia

Sedmašedesátiletý Schoof je v současnosti nejvýše postaveným úředníkem na ministerstvu spravedlnosti a bezpečnosti. Předtím byl vedoucím zpravodajské služby AIVD, národním koordinátorem pro boj proti terorismu a bezpečnost a ředitelem Imigrační a naturalizační služby, píše nizozemská veřejnoprávní stanice NOS.

Schoof podle médií povede vládu sestavenou z odborníků a nestraníků. Apolitický kabinet je řešením neshod ohledně osoby premiéra, neboť Wilders a jeho v mnoha ohledech extrémní názory byly pro některé potenciální koaliční partnery nepřijatelné. Jména ostatních ministrů vlády by měla být známa do konce června, píše NOS. Podle agentury DPA mají lidé, kteří dosud nebyli profesionální politici, tvořit polovinu kabinetu.

"Dick Schoof má skvělé výsledky, nepatří k žádné straně a proto je nadstranický, je čestný a navíc nesmírně sympatický," napsal na síti X Wilders a přidal společnou fotografii.

V květnu Wilders na post premiéra navrhl mikrobiologa a bývalého ministra vnitra Ronalda Plasterka. Jeho jmenování však zabránila kritika kvůli patentu na léčbu rakoviny, na němž podle některých neoprávněně vydělal miliony eur.

Wildersova krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) se na koaliční spolupráci dohodla se středopravou Lidovou stranou pro svobodu a demokracii (VVD) dosavadního premiéra Marka Rutteho, středopravou Novou společenskou smlouvou (NSC) a s menším pravicově populistickým agrárním hnutím BBB.

 

Právě se děje

Další zprávy