Podporovatel Ukrajiny i "Pan dokonalý". Finským prezidentem se stane expremiér Stubb

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 12. 2. 2024 8:05
Novým finským prezidentem se stane bývalý premiér Alexander Stubb. Jeho soupeř, někdejší ministr zahraničí Pekka Haavisto, v nedělním druhém kole prezidentských voleb uznal svou porážku. Dle konečných výsledků Stubb získal 51,6 procenta hlasů, Haavisto 48,4 procenta. Volební účast činila 70,7 procenta. Stubb je silným podporovatelem Ukrajiny ve válce proti Rusku a zastáncem úzké spolupráce v NATO.
Alexander Stubb, bývalý finský premiér
Alexander Stubb, bývalý finský premiér | Foto: Reuters

Hlavním úkolem vítěze voleb bude vést zahraniční a bezpečnostní politiku této severské země, která loni v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu vstoupila do NATO. Pětapadesátiletý konzervativec Stubb je stejně jako jeho soupeř ze Zeleného svazu považován za proevropsky orientovaného politika. Oba jsou zároveň silnými podporovateli Ukrajiny v její válce s Ruskem.

Stubb vítězství v prezidentských volbách označil za největší poctu ve svém životě. "Mám pocit klidu, pokory, ale zároveň jsem samozřejmě nesmírně šťastný a vděčný, že Finové v tak velkém počtu hlasovali a že mohu sloužit jako prezident Finska," dodal.

Haavisto svému soupeři pogratuloval. "Věříme, že Finsko nyní dostává dobrého prezidenta," prohlásil. "Alexander Stubb je pro tuto práci zkušený a kompetentní člověk," dodal.

Vítěz voleb na začátku března v čele státu vystřídá dosavadního prezidenta Sauliho Niinistöa, který po dvou šestiletých funkčních obdobích podle finské ústavy nemohl znovu kandidovat.

Stubb je zastáncem úzké spolupráce v rámci NATO, včetně umožnění přesunu jaderných zbraní přes finské území a stálého umístění některých jednotek NATO ve Finsku. Haavisto prosazuje zachování zákazu přítomnosti jaderných zbraní na finském území a považuje stálé umístění jednotek NATO ve Finsku za současné situace za zbytečné.

Stubb v prvním kole prezidentských voleb obsadil první místo, získal 27,2 procenta hlasů. Haavisto v prvním kole obdržel 25,8 procenta hlasů.

Nadstranický kandidát

Bývalý premiér a předseda Národní koaliční strany (KOK) Alexander Stubb je ve Finsku respektovaným politikem, za sebou má řadu vládních pozic včetně roku v úřadu finského premiéra. V roce 2017 z politiky odešel, loni v srpnu se ale stal jedním z favoritů předvolební kampaně, i díky slušnému tónu, kterým ji vedl: "Kampaň odstartoval určitou šarmantní ofenzivou, kdy se o spolukandidátech vyjadřoval jen hezky a nevyhýbal se lichotkám," uvedl politolog z Helsinské univerzity Teivo Teivainen.

V kampani vystupoval Stubb jako nadstranický kandidát, příznivce má i v řadách levice. Označuje se spíše za liberála, podporuje sňatky stejného pohlaví či multikulturalismus.

K aktuální tematice vztahů s Ruskem Stubb nedávno prohlásil, že příští hlava státu bude "v mnoha ohledech západním prezidentem". A také hovořil o nutnosti ochrany hranic pomocí síly, pokud to bude nutné. "Země se kloní hodně k Západu," poznamenal v rozhovoru s agenturou Reuters v polovině ledna.

"Voliči ve Stubbovi dostávají prezidenta, který má řadu kontaktů a hlubokou znalost Evropské unie a evropské politiky obecně," popisuje politoložka Jenny Karimäkiová a připomíná, že Stubb prosazoval vstup Finska do NATO ještě v dobách, kdy o tom veřejnost nechtěla ani slyšet.

Ve Finsku je Stubb obecně vnímán jako zbohatlický a privilegovaný člověk. Coby velký milovník vytrvalostních sportů si na sociálních sítích vysloužil přezdívku Pan dokonalý. Stubb se pravidelně zúčastňuje maratonských běhů a také triatlonů; dokončil také náročný závod Ironman (Železný muž) na Havaji.

Svoji rodinu sám uvádí jako nejlepší zázemí pro celou svou kariéru. Je už téměř 30 let ženatý s právničkou Suzanne Innesovou-Stubbovou. Mají dvě dospělé děti a dvě kočky, které si vzali z útulku.

 

Právě se děje

Další zprávy