V Rakousku nebyly se sestavováním kabinetu takové problémy jako v České republice. Od voleb do schválení vlády parlamentem uplynuly "jen" tři měsíce a velká koalice vedená sociálním demokratem Alfredem Gusenbaurem má v zákonodárném sboru pohodlnou většinu.
Otázkou však je, nakolik je velká koalice pevná.
Obě největší strany se nemohou dohodnout na privazitaci velkých klíčových podniků. Konkrétně firmy Austria Telekom a naftařského giganta OMV.
Ve vládním programu, který čítá celkem 167 stran, se problému raději vyhnuly. O privatizaci tam není ani zmínka.
Ministr versus náměstek
Tři týdny po inauguraci vlády ale nyní vyplývají na povrch spory. Lidovci chtějí, aby se stát zbavil pětadavcetiprocentního podílu v Telekom Austria a prodal alespoň část z třicetiprocentního podílu v OMV.
"Telekom Austria i OMV jsou připraveny pro další privatizaci," prohlásil šéf lidovců Wilhelm Molterer, který je v nové vládě ministrem financí.
ČTĚTE VÍCE
Premiér však o něčem takovém nechce ani slyšet. "Ve vládním prohlášení se nepíše o privatizaci. Nelze vyjádřit jasněji, že žádná nebude," řekla novinářům mluvčí náměstka ministra financí Christopha Matznettera, který je sociálním demokratem.
Pikantní situace: náměstek říká něco jiného, ba zcela opačného, než jeho ministr.
Analytici předpokládají, že Austria Telekom koupí a převezme v blízké budoucnosti nějaká "větší ryba," například Deutsche Telekom nebo Vodafone.
Gusenbauer příliš sliboval
Kancléř Alfred Gusenbauer také čelí kritice části voličů i své vlastní strany za to, že ustoupil od jednoho z předvolebních slibů a odmítá úplné zrušení školného.
Oproti předvolebním slibům také zmírnil svůj odpor vůči nákupu osmnácti letounů Eurofighter, který schválila předchozí pravicová vláda kancléře Wolfganga Schüssela.
Původně chtěli sociální demokraté transakci zrušit, ale nyní zvažují možnost nákupu menšího počtu letounů.
Gusenbaeurově vládě nepřidaly na startu jejího čtyřletého funkčního období na popularitě ani výroky, potažmo minulost dvou ministrů.
Některá rakouská média se posmívají ministru obrany, sociálnímu demokratovi Norbetru Darabosovi. Zpochybňují jeho kompetentnost.
Byl totiž v minulosti zarytým pacifistou a odsloužil jen náhradní civilní vojenskou službu, protože odmítal vzít do ruky zbraň.
"Je to totéž, jako kdyby byl za papeže vybrán ateista," posmívá se ministrovi deník Kronen Zeitung.
Ministryni vadí dětský pláč
Lidovcům zase přitížila ministryně zdravotnictví Andrea Kdolskyová. Ve své knize Bezdětná žena uvedla, že jí dětský pláč leze na nervy a dokáže jí otrávit třeba večeři v hezké restauraci nebo let do New Yorku.
Za tento výrok byla tvrdě napadena z řad vlastní strany, která se hlásí k obhajobě rodinných hodnot a tradiční rodiny.
Pochybnosti budí také fakt, že ministryně je kuřačkou a už oznámila, že nepodporuje příliš přísné protikuřácké zákony.
Čerstvý průzkum veřejného mínění naznačuje, že vytvoření velké koalice uškodilo spíše sociálním demokratům. Volilo by je nyní 32 procent Rakušanů, zatímco lidovce 37 procent.
Šéfovi lidovců a vicekancléři Wilhelmu Moltererovi vyjádřilo sympatie 42 procent dotázaných, kancléři Gusenbauerovi jen 38 procent.