Novou premiérkou Rumunska bude europoslankyně Viorica Dancilaová. Kabinet má sestavit do 1. února

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 1. 2018 20:05
Čtyřiapadesátiletá europoslankyně Viorica Dancilaová nahradí ve funkci rumunského premiéra Mihaie Tudose, kterému jeho strana nevyslovila důvěru.
Europoslankyně a nová rumunská premiérka Viorica Dancilaová.
Europoslankyně a nová rumunská premiérka Viorica Dancilaová. | Foto: Reuters

Bukurešť - Novou premiérkou Rumunska se má stát čtyřiapadesátiletá europoslankyně Viorica Dancilaová, kterou nominovala vládnoucí Sociálnědemokratická strana (PSD). Prezident Klaus Iohannis zdůraznil, že při výběru se řídil striktně "parlamentní aritmetikou". Předchozí premiér Mihai Tudose odstoupil poté, co mu jeho domovská PDS nevyslovila důvěru.

"Je mi naprosto jasné, že sociální demokraté mají většinu. Zvážil jsem všechny argumenty a rozhodl se jmenovat jejich kandidátku," řekl Iohannis. Prezident středopravé orientace dodal, že nový kabinet by měl být sestaven do 1. února.

Prezidentova volba bude podle agentury Reuters posuzována zejména na základě toho, jak se nová premiérka postaví ke korupci v nejvyšších patrech politiky - zda boj s ní usnadní, anebo zabrzdí. Agentura dále uvedla, že prezidenta Iohannise mohly od jmenování Dancilaové odrazovat její blízké vazby se šéfem PSD, kterým je Liviu Dragnea podezřelý z korupce.

Spory s Dragneou poznamenaly i poslední týden mandátu předchozího premiéra. Mihai Tudose byl druhým premiérem, kterého vlastní strana PSD v uplynulých sedmi měsících sesadila.

Za normálních okolností by kabinet vedl šéf nejsilnější parlamentní strany, ale Dragnea být ve vládě nemůže, protože byl předloni podmínečně odsouzen ke dvěma letům vězení za volební podvody a podplácení.

Veřejnosti neznámá Dancilaová na sebe upozornila loni v únoru, kdy před Evropským parlamentem hájila kontroverzní krok rumunské vlády. Bukurešť měla v úmyslu zmírnit svůj trestní zákoník. Podle agentury AFP by se pak někteří odsouzení vyhnuli trestnímu stíhání. Brusel snahu rumunské vlády ostře kritizoval a ta od něj po vlně lidových protestů, nejsilnějších od roku 1989, upustila.

Dragnea je jedním z několika členů vládní koalice, kteří jsou podezřelí z korupce. Obvinění odmítá.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší státní zástupce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány. "Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy