"Políček do tváře obětem komunismu." Novou Marxovu sochu v Trevíru kritizuje AfD i exprezident Klaus

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 5. 2018 22:25
Podle Václava Klause řada Němců i Čechů vnímá vztyčení sochy jako výsměch dějinám a obětem režimů, které vznikly na základě Marxova učení.
I v současnosti podle Václava Klause vznikají na základě Marxova učení "nové, pro svobodu člověka nesmírně nebezpečné ideologie".
I v současnosti podle Václava Klause vznikají na základě Marxova učení "nové, pro svobodu člověka nesmírně nebezpečné ideologie". | Foto: ČTK

Trevír - Nejsilnější německá opoziční strana, protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) v pátek ostře kritizovala vztyčení sochy Karla Marxe, která bude u příležitosti 200. výročí narození německého filosofa v sobotu odhalena v jeho rodném Trevíru (Trier). Ke kritice se připojil také bývalý český prezident Václav Klaus, který v projevu na protestní akci AfD řekl, že řada Němců i Čechů vnímá vztyčení sochy jako výsměch dějinám a obětem režimů, které vznikly na základě Marxova učení.

"Komunismu, který mnoha národům přinesl tolik utrpení, by se neměl stavět pomník," uvedl v prohlášení spolupředseda AfD Alexander Gauland. Uwe Junge, zemský předseda strany v Porýní-Falci, kde Trevír leží, označil vztyčení sochy Karla Marxe za "políček do tváře všem obětem komunismu". Prioritou by podle něj mělo být vybudování památníku obětem komunismu a to jak v Marxově rodišti, tak v Berlíně.

Na protest proti Marxově soše, která bude v Trevíru slavnostně odhalena v sobotu, uspořádala v pátek AfD akci, na které s proslovem vystoupil kromě zástupců AfD také exprezident Klaus. Postavení obřího Marxova pomníku podle něj řada lidí v Německu i Česku považuje "za výsměch dějinám, za výsměch obětem režimů, které vznikly na bázi Marxova učení, za výsměch dnešku".

Svou účast na protestní akci AfD zdůvodnil Klaus snahou varovat "před bagatelizováním vlivu, který Marx po celých uplynulých dvě stě let ve světě měl a pořád ještě má". I v současnosti podle něj totiž vznikají na základě Marxova učení "nové, pro svobodu člověka nesmírně nebezpečné ideologie".

V projevu Klaus kritizoval "Marxovy věrné stoupence", kteří jsou podle něj přesvědčeni, že filosof "světu odevzdal skvělé myšlenky, ale že ty nebyly správně pochopeny, interpretovány a realizovány". Podle českého exprezidenta Marx dobře věděl, že uskutečnění komunistického ideálu vyžaduje diktaturu proletariátu. Marx tak podle něj výrazně přispěl ke vzniku diktatur 20. století "s desítkami, ne-li stovkami miliónů obětí".

V projevu, který v pátek v Trevíru na jiné akci přednesl u příležitosti dvoustého výročí narození Karla Marxe předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, zaznělo, že by tento myslitel a revolucionář měl být vnímán v kontextu své doby a neměla by se na něj svalovat zodpovědnost za zločiny komunismu. S tímto názorem Klaus nesouhlasí. "Komunistické diktatury dvacátého století od Marxe oddělit nelze," řekl.

Junckerovu účast na slavnosti v Trevíru bývalý český prezident kritizoval a označil to za přiznání vlivu, který Marx na "projekt evropské integrace v jeho dnešní podobě Evropské unie má".

Páteční akce, které se kromě Klause zúčastnila řada politiků AfD včetně poslance Spolkového sněmu českého původu Petra Bystroně, není jedinou protestní akcí, kterou strana zorganizovala. V sobotu, kdy bude v centru Trevíru odhalena Marxova socha, projde městem tichý protestní průvod s názvem "Svrhnout Marxe z podstavce".

Karl Marx se v Trevíru narodil 5. května 1818 a ve městě nedaleko francouzských hranic strávil prvních 17 let svého života.

Video: ODS se z jednání s ANO vyautovala. Jde o tragickou politickou strategii, řekl Klaus

Bývalý prezident a premiér Václav Klaus hodnotil při debatě v pražském Golem Clubu příčiny a následky současné politické situace v Česku. | Video: Tomáš Cetkovský, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

Další zprávy